W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Opracowanie projektu planu ochrony dla rezerwatu przyrody Góry Wschodnie

logo WFOŚiGW w Kielcach

o wartości 12 418,00 zł, zadanie realizowane w latach 2013 – 2014 przy wsparciu finansowym z WFOŚiGW w Kielcach
Dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach

Dane dotyczące rezerwatu przyrody - Góry Wschodnie
powierzchnia objęta planem – 1,66 ha
położenie – Chotel Czerwony, gmina Wiślica, powiat buski
przedmiot ochrony – zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych naturalnych stanowisk zespołów roślinności stepowej.

Rezerwat przyrody Góry Wschodnie obejmuje fragment niewielkiego gipsowego wzniesienia leżącego na północny zachód od miejscowości Chotel Czerwony. Rezerwat ma kształt zbliżony do trapezu, którego dłuższa oś zorientowana jest w kierunku z północnego zachodu na południowy wschód. Najkrótszy, południowy bok oparty jest o drogę gruntową biegnącą ze wsi Chotel Czerwony do przysiółka Zagórze. Wschodnia granica rezerwatu przebiega wzdłuż pól uprawnych. Od zachodu rezerwat również graniczy z polami uprawnymi, przy czym granicę wyznacza tu strome zbocze grzbietu zapadliska biegnącego przez rezerwat.

Niegdyś były tu eksploatowane gipsy, o czym świadczą pozostałości wyrobisk w postaci odsłoniętych fragmentów przebiegającej środkiem rezerwatu pionowej ściany zbudowanej z gipsów. W części północno-wschodniej części ściany widoczna jest warstwa palisadowo ustawionych wielkokrystalicznych gipsów szklicowych tzw. „jaskółcze ogony”. W tym miejscu, u podstawy ściany gipsowej znajduje się wilgotne zagłębienie z okresowo stagnującą wodą. W obrębie rezerwatu występują liczne formy krasowe w postaci wżerów i żłobków krasowych.

Najcenniejszym elementem są tu zbiorowiska roślinne ciepłolubne murawy o charakterze stepowym z dużą ilością gatunków roślin, spośród których kilka należy do ściśle chronionych, w tym dwa z czerwonej listy - chaber pannoński (Centaurea pannonica) i sesleria błotna (Sesleria uliginosa). Znajduje się tu też stanowisko występującego tylko na Ponidziu stulisza miotłowego (Sisymbrium polymorphum). Rosną tu również: miłek wiosenny (Adonis vernalis), ostrołódka kosmata (Oxytropis pilosa), ostnica włosowata (Stipa capillata) i ożota zwyczajna (Linosyris vulgaris).

Zadanie dofinansowane z WFOŚiGW polega na opracowaniu projektu planu ochrony rezerwatu przyrody.

Plan ochrony zawiera m.in. inwentaryzację przyrodniczą w zakresie przyrody ożywionej i nieożywionej, cele ochrony, analizę i ocenę istniejącego stanu elementów przyrody, wskazuje także zagrożenia istniejące i potencjalne, wewnętrzne i zewnętrzne oraz sposoby ich eliminacji. Na bazie tych danych wskazywane są niezbędnych działania ochronne, obszary i miejsca udostępnione dla celów naukowych, edukacyjnych, turystycznych, rekreacyjnych, sportowych, amatorskiego połowu ryb i rybactwa bez szkody dla tworów przyrody znajdującej się na terenie rezerwatu. Zawiera także wskazania do studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dotyczące eliminacji lub ograniczenia zagrożeń zewnętrznych. Jest ustanawiany przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na okres 20 lat.

Ustanowienie a następnie realizacja zapisów planu ochrony, w tym w szczególności zabiegów ochronnych pozwoli wyeliminować bądź ograniczyć niekorzystne skutki przemian zachodzących w rezerwacie przyrody Góry Wschodnie.

{"register":{"columns":[]}}