W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Opracowanie projektu planu ochrony dla rezerwatu przyrody Przęślin

logo WFOŚiGW w Kielcach

o wartości 11 209,00 zł, zadanie realizowane w latach 2013 – 2014 przy wsparciu finansowym z WFOŚiGW w Kielcach

Dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach

Dane dotyczące rezerwatu przyrody Przęślin
powierzchnia objęta planem – 0,9 ha
położenie – Chotel Czerwony, gmina Wiślica, powiat buski
przedmiot ochrony – zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych naturalnych stanowisk zespołów roślinności stepowej oraz pokaźnych rozmiarów kryształów gipsowych widocznych na południowej i zachodniej ścianie wzgórza.

Rezerwat przyrody Przęślin obejmuje teren niewielkiego wzniesienia o wys. ok. 15 m. Dolna jego część zbudowana jest z margli, prawdopodobnie kredowych, łatwo ulegających erozji. Górną część budują znacznie odporniejsze wielkokrystaliczne gipsy szklicowe. Kryształy gipsu tworzą tu zrosty, tzw.
jaskółcze ogony, dochodzące do 2,5 m wysokości. Odsłaniają się one w zachodniej i południowo-zachodniej części rezerwatu.

Od północy granicę rezerwatu stanowi droga polna. Z pozostałych stron do rezerwatu przylegają pola uprawne.

Na wzniesieniu zachowały się kserotermiczne murawy o charakterze stepowym z udziałem wielu gatunków roślin, których centrum występowania leży w południowej i południowo-wschodniej Europie. Obszar rezerwatu odznacza się bogatą florą kserotermiczną roślin naczyniowych takich jak np. miłek wiosenny Adonis vernalis i len włochaty Linum hirsutum, ostnica włosowata Stipa capillata, wężymord stepowy Scorzonera purpurea i stulisz miotłowy Sisymbrium polymorphum. Na szczególną uwagę zasługuje występowanie w rezerwacie gęsiówki uszkowatej Arabis auriculata. Jest to roślina w Polsce niezwykle rzadka, znana jedynie z tego rezerwatu oraz z rezerwatu Skorocice.

Mimo, że fauna rezerwatu jest słabo rozpoznana stwierdzono tu sześć rzędów owadów. Występują tu chrząszcze a także muchówki, błonkówki, pluskwiaki i motyle związane z murawami i w zaroślami kserotermicznymi, wśród których wiele gatunków należy do rzadkich, mających, w Polsce pojedyncze lub nieliczne stanowiskach, niekiedy o charakterze reliktowym. Do najciekawszych należy ryjkowiec Donus nidensis. W Polsce znane jest tylko jedno stanowisko tego gatunku z tego właśnie rezerwatu.

Zadanie dofinansowane z WFOŚiGW polega na opracowaniu projektu planu ochrony rezerwatu przyrody.

Plan ochrony zawiera m.in. inwentaryzację przyrodniczą w zakresie przyrody ożywionej i nieożywionej, cele ochrony, analizę i ocenę istniejącego stanu elementów przyrody, wskazuje także zagrożenia istniejące i potencjalne, wewnętrzne i zewnętrzne oraz sposoby ich eliminacji. Na bazie tych danych wskazywane są niezbędnych działania ochronne, obszary i miejsca udostępnione dla celów naukowych, edukacyjnych, turystycznych, rekreacyjnych, sportowych, amatorskiego połowu ryb i rybactwa bez szkody dla tworów przyrody znajdującej się na terenie rezerwatu. Zawiera także wskazania do studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dotyczące eliminacji lub ograniczenia zagrożeń zewnętrznych. Jest ustanawiany przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na okres 20 lat.

Ustanowienie a następnie realizacja zapisów planu ochrony, w tym w szczególności zabiegów ochronnych pozwoli wyeliminować bądź ograniczyć niekorzystne skutki przemian zachodzących w rezerwacie przyrody Przęślin.

{"register":{"columns":[]}}