W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Opracowanie projektu planu ochrony dla rezerwatu przyrody Winiary Zagojskie

logo WFOŚiGW w Kielcach

o wartości 14 100,00 zł, zadanie realizowane w latach 2013 – 2014 przy wsparciu finansowym z WFOŚiGW w Kielcach

Dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach

Dane dotyczące rezerwatu przyrody Winiary Zagojskie
powierzchnia objęta planem – 4,81 ha,
położenie – Winiary, gmina Pińczów, powiat pińczowski,
przedmiot ochrony – zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych naturalnego stanowiska roślinności stepowej.

Rezerwat przyrody Winiary Zagojskie położony jest na szczycie rozległego wzniesienia rozciągającego się od miejscowości Skorocice do Winiary Górne. Ma kształt nieregularnego pięciokąta. Obiekt otoczony jest polami uprawnymi. W niedalekim sąsiedztwie przebiegają drogi polne i pozostałości po nieczynnej już linii kolejowej.

W rezerwacie odnotowano dużą liczbę gatunków kserotermicznych z których wiele należy do roślin rzadkich, zagrożonych wyginięciem, wiele z nich znajduje się na północnym krańcu swojego zasięgu. Są to miłek wiosenny Adonis vernalis, ostrożeń pannoński Cirsium pannonicum, chaber pannoński Centaurea pannonica i len włochaty Linum hirsutum, wężymord stepowy Scorzonera purpurea i ostnica włosowata Stipa capillata oraz chaber pannoński Centaurea pannonica.Gatunki te tworzą na terenie rezerwatu dobrze wykształcone zespoły roślinne, których przestrzenne rozmieszczenie jest wyraźnie zharmonizowane z warunkami siedliskowymi.

Najciekawszym spośród stwierdzonych w rezerwacie gatunków owadów jest modraszek gniady Polyommatus ripartii. Motyl ten występuje na terenie kraju wyłącznie w Niecce Nidziańskiej wraz z Wyżyną Miechowską. Tutejsze populacje należą do najliczniejszych. Najbliższe stanowiska tego gatunku znajdują się obecnie na Węgrzech. Innym interesującym gatunkiem występującym w rezerwacie jest bardzo rzadki należący do rodziny pasikonikowatych - stepówka Gampsocleis glabra.

Zadanie dofinansowane z WFOŚiGW polega na opracowaniu projektu planu ochrony rezerwatu przyrody.

Plan ochrony zawiera m.in. inwentaryzację przyrodniczą w zakresie przyrody ożywionej i nieożywionej, cele ochrony, analizę i ocenę istniejącego stanu elementów przyrody, wskazuje także zagrożenia istniejące i potencjalne oraz sposoby ich eliminacji. Na bazie tych danych wskazywane są niezbędnych działania ochronne obszary i miejsca udostępnione dla celów naukowych, edukacyjnych, turystycznych, rekreacyjnych, sportowych bez szkody dla tworów przyrody znajdującej się na terenie rezerwatu. Zawiera także wskazania do studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dotyczące eliminacji lub ograniczenia zagrożeń zewnętrznych. Plan Ochrony jest ustanawiany przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na okres 20 lat.

Ustanowienie, a następnie realizacja zapisów planu ochrony, w tym w szczególności zabiegów ochronnych pozwoli wyeliminować bądź ograniczyć niekorzystne skutki przemian zachodzących w rezerwacie przyrody Winiary Zagojskie.

{"register":{"columns":[]}}