W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie konferencji prasowej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach, której tematem był Bizon - Inwazyjny Gatunek Obcy - przemieszczający się po terenie województwa świętokrzyskiego

30.07.2024

RDOŚ w Kielcach - logo

W dniu 30 lipca 2024 (wtorek) o godz. 11:00  odbyła się konferencja prasowa Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach, której tematem był Bizon - Inwazyjny Gatunek Obcy - przemieszczający się po terenie województwa świętokrzyskiego.

Pierwsze sygnały o bizonach na terenie naszego województwa trafiły do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach  15 czerwca br.

Podczas konferencji przedstawione zostały działania jakie Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Kielcach, we współpracy z pracownikami Safari-Bizon w Kurozwękach, lokalną Policją, urzędami, leśnikami i myśliwymi, podejmowała w celu odłowienia trzech osobników bizonów przemieszczających się po terenie województwa świętokrzyskiego.

Dwa osobniki udało się odłowić na początku lipca. Krowa i cielę trafiły do zagrody kwarantannowej w Kurozwękach.

21 lipca przy współpracy weterynarza z ogrodu zoologicznego w Warszawie udało się odłowić również samca. Niestety w nocy z 21 na 22 lipca samiec uciekł z zagrody. Obecnie nie znamy kierunku, w jakim  może się przemieszczać ani regionu, w którym przebywa – o ile jeszcze żyje.

Podkreślono, że bizon jest inwazyjnym gatunkiem obcym, zagrażającym populacji żubra europejskiego, uratowanego w pierwszej połowie XX wieku od całkowitego wymarcia dzięki zaangażowaniu i pracy polskich naukowców (stąd też żubr stał się symbolem polskiej ochrony przyrody). Podlega jako taki szybkiej eliminacji, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie listy inwazyjnych gatunków obcych (…).

Zagrożenie ze strony bizona wynika m.in. z możliwości swobodnego krzyżowania się tych gatunków.

Stada żubrów utrzymują się w niektórych regionach Polski w stanie wolnym, między innymi w Lasach Janowskich położonych zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od granicy województwa świętokrzyskiego. Dlatego działania muszą być zgodne z prawem i szybkie z uwagi na zagrożenie.

Regionalny dyrektor ochrony środowiska, zgodnie z ustawą o gatunkach obcych, przeprowadza działania zaradcze wobec gatunków podlegających szybkiej eliminacji. Stosuje przy tym działania takie jak np. odłów, odgradzanie lub przetrzymywanie tych zwierząt w obiektach izolowanych, w tym w azylach dla zwierząt lub odstrzał.

Podkreślono, że RDOŚ nie posiada służb terenowych takich jak na przykład własna straż. Ustawa o IGO przewiduje współdziałanie myśliwych i leśników w kwestii eliminacji IGO ze środowiska przyrodniczego.

Na dzisiaj podejmujemy wszelkie czynności, aby odnaleźć bizona. Kluczowe w sprawie jest dla nas bezpieczeństwo żyjących niedaleko żubrów.

Przekazano prośbę o zgłaszanie wszelkich informacji dotyczących obserwacji bizona bezpośrednio do RDOŚ w Kielcach.

{"register":{"columns":[]}}