Pozyskiwanie ślimaka winniczka w latach 2022 - 2030 w województwie świętokrzyskim
Ślimak winniczek Helix pomatia jest gatunkiem wymienionym w załączniku nr 2 Gatunki zwierząt objęte ochroną częściową oraz w załączniku nr 3 Gatunki zwierząt objęte ochroną częściową, które mogą być pozyskiwane, oraz sposoby ich pozyskiwania do rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt. W załączniku nr 3 ustawodawca określił, że ślimak winniczek może być pozyskiwany poprzez ręczny zbiór osobników o średnicy muszli nie mniejszej niż 30 mm w okresie od dnia 20 kwietnia do dnia 31 maja.
Pozyskiwanie ślimaków winniczków z terenu województwa świętokrzyskiego wymaga uzyskania zezwolenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Kielcach wydawanego w trybie art. 56 ust. 2 pkt. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody.
W przypadku, gdy wnioskodawca planuje pozyskanie ślimaków winniczków z terenu więcej niż dwóch województw wniosek należy złożyć do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.
Wniosek winien zawierać informacje określone w art. 56 ust. 6 ustawy o ochronie przyrody.
Ze względu na ograniczony czas możliwości pozyskiwania ślimaków winniczków i czas niezbędny do wydania zezwolenia wniosek należy złożyć z odpowiednim wyprzedzeniem. Wskazane jest składanie wniosków w terminie do dnia 15 marca roku, w którym planowane jest pozyskanie.
Na podstawie ekspertyzy pn.: „Monitoring populacji ślimaka winniczka w województwie świętokrzyskim na potrzeby ocen oddziaływania na środowisko i ewentualnego pozyskania do celów gospodarczych” Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Kielcach przewiduje następujące ograniczenia i wstrzymania w wydawaniu zezwoleń na zbiór osobników tego gatunku w latach 2022-2031 - załącznik poniżej.
Materiały
Wykaz gmin z rocznymi limitami pozyskania ślimaka winniczka Helix pomatia oraz zakazamiWykaz_gmin_z_rocznymi_limitami_pozyskania_slimaka_winniczka_Helix_pomatia_oraz_zakazami.pdf 0.55MB