W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prowadzenie czynnej ochrony siedlisk przyrodniczych wymienionych w załączniku I Dyrektywy Siedliskowej, stanowiących przedmioty ochrony obszarów Natura 2000 oraz cele ochronne rezerwatów przyrody

Narodowy_Fundusz_Ochrony_Środowiska

Zadanie dofinansowane z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Zadanie będzie realizowane w latach 2013 - 2016 przy wsparciu finansowym z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (nr wniosku 52/2012, nr umowy 981/2012/Wn-13/OP-WK/D z dnia 27.12.2012 r.)

Koszt całego zadania:  341 173,13 zł   Kwota dofinasowania:  263575,71 zł

EFEKT RZECZOY ZADANIA:

- Góra Miedzianka

- Polana POlichno

- Góra Zalejowa

- Skowronno

- Skotniki Górne

- Winiary Zagojskie

- Przęślin

- Góry Wschodnie

- Skorocice

- Murawy Dobromierskie

- Owczary

EFEKT EKOLOGICZNY ZADANIA

Planowane przedsięwzięcie obejmuje prowadzenie ochrony czynnej w siedliskach przyyrodniczych wymienionych w Załączniku I Dyrektywy Rady 92/43/EWG, tj. Murawy kserotermiczne (Festuco-Brometea) - kod 6210 i Śródlądowe słone łąki, pastwiska i szuwary (Galuco-Pucciniatalia) - kod 1340, będące przedmiotami ochrony w obszarach Natura 2000: Wzgórza Chęcińsko-Kieleckie PLH 260041, Ostoja Nidziańska PLH260003, Ostoja Kozubowska PLH260029, Ostoja Szaniecko-Solecka PLH0034 oraz Ostoja Przedborska PLH260004 oraz stanowiące cele ochrony w wybranych rezerwatach przyrody na terenie województwa świętokrzyskiego.

Murawy kserotermiczne należą do ciepłolubnych zbiorowisk trawiastych o charakterze stepowym, których występowanie zależe jest od warunków klimatycznych, glebowych i orograficznych. W Polsce sa to głównie zbiorowiska seminaturalne, dla utrzymania których konieczna  jest ingerencja człowieka. Występują na stokach pagórków, wąwozów, stromych zboczach w dolinach rzecznych a także na półkach i ścinach skalnych oraz wychodniach skał wapiennych. W zależnosci od lokalnych uwarunkowań siedliskowych formacje te rozwijają się na płytkich pararędzinach i rędzinach, lessach oraz na czarnoziemach, na suchcym podłożu o odczynie zasadowym lub obojetny, bogatym w węglan wapnia. Sa to miejsca o dużym nasłonecznieniu, ekspozycji południowej, cechujące się wysokimi temperaturami powietrza i gleby.

Śródlądowe słone łąki, pastwiska i szuwary w rezarwacie przyrody Owczary utworzyły się na terenach zasilanych przez płynące lub stagnujące wody słone. Sa one odpowiednikiem atlantyckich łak słonych. Ich występowanie w województwie świętokrzyskim związane jest z obecnością źródeł. W tak wykształconych warunkach siedliskowych występuje roślinność halofilna.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}