Przeciwdziałanie konfliktom na linii człowiek-wilk
24 listopada 2021 r. w Kielcach odbyło się szkolenie on-line na temat postępowania z chronionym gatunkiem konfliktowym – wilkiem (Canis lupus).
Mając na uwadze rosnącą populację wilka w województwie świętokrzyskim oraz potrzebę łagodzenia konfliktów na linii człowiek-wilk Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Kielcach zorganizowała szkolenie dla przedstawicieli urzędów gmin i starostw z terenów, gdzie obserwuje się występowanie wilków i zgłoszono szkody spowodowane przez wilki. Do udziału w szkoleniu zaproszono również przedstawicieli izb rolniczych, Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach oraz powiatowych komend policji.
Szkolenie prowadził Pan prof. dr hab. Henryk Okarma z Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. W szkoleniu wzięło udział ok 60 uczestników, którzy zapoznali się z zagadnieniami dotyczącymi biologii i behawioru wilka, uwarunkowań prawnych w zakresie ochrony wilka, zarządzania populacją, interakcji z człowiekiem, metod zabezpieczania zwierząt gospodarskich celem ograniczania szkód oraz aspektów związanych z eliminacją niebezpiecznych osobników. Spotkanie, oprócz podniesienia poziomu wiedzy, pozwoli na nawiązanie współpracy w ramach działań prewencyjnych oraz pojawiających się sytuacji konfliktowych na linii człowiek-wilk. Spotkanie stanowi kontynuację działań Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach w tym zakresie obejmujących między innymi zorganizowanie w 2018 roku konferencji pn. Czy taki wilk straszny, jak go malują? oraz kampanię informacyjną skierowaną do wszystkich gmin województwa świętokrzyskiego przeprowadzoną na początku 2021 r.
Materiały
Prezentacja ze szkoleniaKielce-RDOŚ_2021_szkolenie-wilk_news_image.ppt 46.32MB