Sprzątajmy świat!
20.09.2023
W trzeci weekend września obchodzone jest Sprzątanie Świata (Clean up the World) – międzynarodowa akcja ekologiczna. Zachęcamy do przyłączania się do kampanii i „(…) posprzątajmy sobie w głowach, by nie śmiecić więcej”. W związku z tym zachęcamy do podjęcia inicjatywy posprzątania terenów zielonych w swojej okolicy.
Pomysł na sprzątanie świata przywędrował do Polski, a także innych krajów, z odległej Australii. Inicjatorem akcji był Ina Kiernana, australijski biznesmen i żeglarz, którego podczas morskich podroży zaniepokoiły ogromne ilości śmieci pływające w oceanie.
Data Sprzątania Świata nieprzypadkowo została wyznaczona na koniec września. W tym czasie zauważalny jest ogromny wzrost liczby odpadów w przestrzeni publicznej po okresie wakacyjnym.
W ramach akcji pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach przy współpracy Nadleśnictwa Kielce sprzątali teren leśny w rejonie rezerwatu przyrody Karczówka w Kielcach.
„Sprzątanie Świata" w Polsce
W naszym kraju kampanię zainicjowała i spopularyzowała Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia. Od 1994 roku także Polacy udzielają się w zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania.
W tym roku organizowana jest już 30. akcja sprzątania świata w Polsce.
Przesłanie przedsięwzięcia odnajdziemy w hymnie „Sprzątanie Świata - Polska”, którego autorem jest Wojciech Młynarski:
„Posprzątajmy Polskę,
wszędzie, wzdłuż i wszerz,
z tych wczorajszych śmieci,
z tych jutrzejszych też.
…
A na koniec czułe słowa
padną w tej piosence,
posprzątajmy sobie w głowach,
by nie śmiecić więcej!”.
Mieszkańcy Ziemi sprzątają swój dom
Clean up the World objęła zasięgiem cały świat. Szacuje się, iż każdego roku w akcji uczestniczy 40 milionów wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie.
Ta kampania nie ma ograniczeń wiekowych: dzieci, młodzież i dorośli wspólnie porządkują swoją okolicę. To rodzaj warsztatów z poszanowania środowiska. Angażuje i integruje społeczność lokalną, a przede wszystkim przyczynia się do wzrostu świadomości ekologicznej społeczeństwa.
***
Pierwsze sprzątanie odbyło się w 1989 roku w Sydney. Grupa ponad 40 tysięcy mieszkańców, z ogromnym sukcesem posprzątała miejscowy port. W kolejnych latach kampania objęła już całą Australię, a z czasem zaczęła przenosić się na inne kontynenty. Lokalna akcja Clean up Sydney Harbour przerodziła się w międzynarodową kampanię pn. Clean up the World – Sprzątanie Świata.
W 1993 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych objęła patronatem Clean up the World. Do dziś światowa akcja odbywa się we współpracy z Programem Środowiskowym ONZ (The United Nations Environment Programme).
Informacje ze strony Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska
Zdjęcie: pvproductions na Freepik.com