Wilk w świętokrzyskim
19.03.2024
18 marca 2024 r. w siedzibie Geonatury Kielce odbyło się szkolenie pt. "Biologia, ekologia, behawior wilków (Canis lupus) i ich relacje z człowiekiem".
Mając na uwadze potrzebę edukacji, w tym pogłębiania wiedzy o biologii wilka, przyczyn i skutków interakcji wilk – człowiek Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Kielcach zorganizowała szkolenie pt. „Biologia, ekologia, behawior wilków (Canis lupus) i ich relacje z człowiekiem”. Do udziału w szkoleniu zaproszono przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego, Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, Świętokrzyskiego Parku Narodowego, Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii. W szkoleniu wzięło udział 64 uczestników.
Szkolenie prowadził dr hab. Roman Gula, profesor w Polskiej Akademii Nauk, kierownik Pracowni Ekologii Behawioralnej w Muzeum i Instytucie Zoologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie oraz Kierownik Projektu dotyczącego Monitoringu wilków w regionie świętokrzyskim prowadzonego przez Fundację SAVE Wildlife Conservation Fund. Omówione zostały zagadnienia dotyczące biologii i behawioru wilka w tym jego cechy morfologiczne, występowanie, organizacja populacji, rozrodczość i dyspersja młodych, śmiertelność, komunikowanie się oraz pokarm. Zwrócono uwagę na najważniejsze problemy zarządzania gatunkiem, status prawny wilka, występowanie i liczebność w Polsce i województwie świętokrzyskim, monitoring wilka, hybrydyzacja z psami domowymi oraz utratę dystansu do człowieka. Jednym z zagadnień były stosowane i zalecane sposoby zabezpieczeń zwierząt gospodarskich przed mogącymi powstać szkodami. Omówiono również aspekty prawne eliminacji niebezpiecznych osobników (odłowienia, odstrzał), płoszenia i niepokojenia (w celu eliminacji zagrożenia bezpieczeństwa), oraz zagadnienia dotyczące zgłaszania szkód wyrządzonych przez wilki.
Należy pamiętać, że wilk Canis lupus jest gatunkiem podlegającym ochronie ścisłej zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz. U. z 2022 r. poz. 2380). W stosunku do tego gatunku obowiązują zakazy wymienione w tym rozporządzeniu. Jest to dzikie zwierzę, które co do zasady unika kontaktu z człowiekiem. Natomiast wszelkie nietypowe sytuacje powinny być zgłaszane.
Fotografie: Geonatura Kielce, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Kielcach