W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zakończenie budowy zastawek drewnianych na terenie rezerwatu Białe Ługi w obszarze Natura 2000 Lasy Cisowsko - Orłowińskie

15.11.2022

Wykonanie urządzeń służących regulacji poziomu wody w obszarze Natura 2000 Lasy Cisowsko - Orłowińskie w ramach projektu "Ochrona siedlisk i gatunków terenów nieleśnych zależnych od wód".

Zastawki drewniane na terenie rezerwatu Białe Ługi

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Kielcach podjęła działania zmierzające do odtworzenia optymalnych warunków hydrogeologicznych w obrębie torfowisk poprzez zatrzymanie nadmiernego odpływu wód z płatów siedliska i zapewnienie odpowiedniego uwodnienia torfowiska.

Torfowiska są jednymi z najszybciej zanikających ekosystemów. Główną przyczyną zaniku torfowisk wysokich i torfowisk przejściowych jest zmniejszenie zasobów wodnych. Wynika to z wielu czynników do których należą np. nieprawidłowo prowadzone działania melioracyjne w minionych latach czy też coraz bardziej zauważalne zmiany klimatyczne, w tym mniejsza ilość opadów oraz częściej występujące okresy suszy powodujące w następstwie znaczące zmiany stosunków wodnych.

W listopadzie br. przeprowadzono odbiór wybudowanych na zlecenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach urządzeń służących regulacji poziomu wody - 4 zastawek drewnianych (dębowych) na rzece Czarna Staszowska na terenie rezerwatu przyrody Białe Ługi, w obszarze Natura 2000 Lasy Cisowsko - Orłowińskie.

Budowa zastawek była możliwa dzięki porozumieniu z Nadleśnictwem Daleszyce, z którym Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Kielcach zrealizowała także inne działania ochrony czynnej na terenie rezerwatu Białe Ługi i w obszarze Natura 2000 Lasy Cisowsko - Orłowińskie. Prowadzone działania ochronne polegały m.in. na budowie posadowionej w gruncie ścianki szczelnej o dł. 420 m, usuwaniu drzew i krzewów zarastających najcenniejsze fragmenty torfowisk.

Pierwsze efekty funkcjonowania zastawek zobaczymy przyszłej wiosny po zimowych roztopach. Siedlisko torfowe będzie bardziej nawodnione, a co za tym idzie poprawi się stan chronionego obszaru i gatunków na nim występujących. Dzięki działaniom ustabilizuje się poziom wód gruntowych, co w przyszłości przyczyni się do poprawy stosunków wodnych i ochrony tych cennych siedlisk.

Powyższe zadanie zostało zrealizowane w ramach projektu POIS.02.04.00-00-0108/16 "Ochrona siedlisk i gatunków terenów nieleśnych zależnych od wód". Celem realizacji projektu jest wykonanie działań z zakresu ochrony czynnej w obrębie wybranych siedlisk przyrodniczych oraz siedlisk gatunków, poprawa stanu ich ochrony, zahamowanie negatywnego trendu zmian. Realizacja ww. działań wynika z planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Lasy Cisowsko - Orłowińskie.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}