Zakończenie działań ochrony czynnej na murawach kserotermicznych i słonoroślach na terenie województwa świętokrzyskiego
10.11.2022
Wykonanie działań ochrony czynnej na murawach kserotermicznych i słonoroślach w rezerwatach przyrody w województwie świętokrzyskim w ramach projektu „Rozpoznanie uwarunkowań i ochrona czynna w obszarach Natura 2000 i rezerwatach przyrody na terenie województwa świętokrzyskiego”.
Dzięki pozyskaniu dodatkowych środków w ramach projektu WND-RPSW.04.05.00-26-0014/15 pn. „Rozpoznanie uwarunkowań i ochrona czynna w obszarach Natura 2000 i rezerwatach przyrody na terenie województwa świętokrzyskiego” współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 po raz kolejny wykonano prace związane z ochroną czynną w rezerwatach przyrody województwa świętokrzyskiego.
W tym roku przeprowadzono koszenie w rezerwatach przyrody: Góra Miedzianka, Góra Rzepka, Góra Zelejowa, Góry Pieprzowe, Murawy Dobromierskie, Skorocice, Skowronno, Skotniki Górne, Winiary Zagojskie, Góry Wschodnie, Przęślin, Krzyżanowice, Wzgórza Sobkowskie, Wąwóz w Skałach.
W tych miejscach mamy do czynienia ze szczególnie cennymi zbiorowiskami roślinnymi - murawami kserotermicznymi. Są to barwne murawy z udziałem ciepłolubnych gatunków roślin, często należących do reliktowych. Występują na silnie nasłonecznionych rozległych wzniesieniach, pagórkach i zboczach dolin rzecznych, z duża ilością węglanu wapnia w glebie.
Czynności objęły również teren rezerwatu przyrody Owczary, w którym występują rzadko spotykane śródlądowe słone łąki. Związane są one z wysiękami naturalnie zasolonych wód.
Rezerwaty objęte działaniami położone są na terenie 7 obszarów Natura 2000: Ostoja Nidziańska, Ostoja Szaniecko-Solecka, Wzgórza Chęcińsko-Kieleckie, Ostoja Przedborska, Góry Pieprzowe, Ostoja Sobkowsko-Korytnicka, Łysogóry.
Łączna powierzchnia przeznaczona do koszeń wyniosła w tym roku ponad 28 ha. Czynności polegały na koszeniu powierzchni muraw i słonorośli, wycinaniu dwuletnich odrostów krzewów oraz usuwaniu trzciny. We wszystkich tych rezerwatach prowadzone były działania ochrony czynnej służące m.in. utrzymaniu i poprawie tych zbiorowisk. Dzięki temu zadaniu wykonano już piąty cykl koszenia w przedmiotowych rezerwatach przyrody.