W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapobieganie wystąpieniu i skutkom grypy ptaków

10.05.2024

skupisko dzikich ptaków w obszarze Natura 2000 Dolina Nidy

Na terenie Polski występują przypadki zakażeń grypą ptaków, w tym wysoce zjadliwą grypą ptaków (HPAI). Jest to wirusowa choroba zakaźna drobiu i dzikich ptaków. W celu zabezpieczenia przed rozprzestrzenianiem i jej skutkami konieczne jest zgłaszanie do Powiatowych Lekarzy Weterynarii  przypadków znalezionych padłych lub konających dzikich ptaków, a  także  informacji o masowych padnięciach ptaków ze szczególnym nastawieniem na ptaki bytujące w rejonie otwartych zbiorników wodnych, cieków i rzek.

W związku z zagrożeniem należy stosować wymogi wynikające z rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 5 kwietnia 2024 r. w sprawie wprowadzenia „Krajowego programu mającego na celu wykrycie zakażeń wirusami wywołującymi grypę ptaków (Avian influenza) u drobiu i dzikich ptaków” na 2024 r. Program ten dotyczy populacji drobiu utrzymywanego w warunkach fermowych oraz populacji dzikich ptaków stale lub okresowo bytujących na terytorium Polski.

Bezpośredni nadzór i wykonywanie czynności w ramach programu sprawują Powiatowi Lekarze Weterynarii.

Treść rozporządzenia dostępna jest pod linkiem: Dziennik Ustaw 2024 r. poz. 553

Szczegółowe informacje na temat ptasiej grypy, w tym mapa ognisk znajdują się na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii pod linkiem: Grypa ptaków (AI) | Główny Inspektorat Weterynarii (wetgiw.gov.pl) i Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Kielcach.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}