Natura 2000
-
O sieciNatura 2000 jest najmłodszą z form ochrony przyrody, wprowadzoną w 2004 r. w Polsce jako jeden z obowiązków związanych z przystąpieniem naszego kraju do Unii Europejskiej. Obszary Natura 2000 powstają we wszystkich państwach członkowskich tworząc Europejską Sieć Ekologiczną obszarów ochrony Natura 2000.
-
Historia powstaniaPierwszym wspólnotowym aktem dotyczącym ochrony przyrody była dyrektywa Rady 79/409/EWG z dnia 2 kwietnia 1979 r. w sprawie ochrony dzikiego ptactwa (Directive 79/409/EEC on Wild Birds), w skrócie zwana Dyrektywą ptasią. Dyrektywa ta była wielokrotnie zmieniana, dlatego też w 2009 r. została zastąpiona nową dyrektywą - dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/147/WE z dnia 30 listopada 2009 r. w sprawie ochrony dzikiego ptactwa. Zasadnicze cele dyrektywy to: ochrona i zachowanie wszystkich gatunków ptaków naturalnie występujących w stanie dzikim w Unii Europejskiej, prawne uregulowanie zasad handlu i pozyskiwania ptaków łownych.
-
Natura 2000 a aktywność człowiekaSieć Natura 2000 chroni cenne siedliska przyrodnicze i rzadkie lub zagrożone gatunki zwierząt i roślin. Przyroda w Europie jest szczególnie narażona na zagrożenia z uwagi na zwiększającą się presje na tereny dotychczas nie zabudowane, intensyfikację rolnictwa, rozbudowę infrastruktury czy rozwój przemysłu.
-
Zarządzanie sieciąPolska sieć Natura 2000 składa się obecnie z 987 obszarów. Organami kluczowymi w zarządzaniu siecią są Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska oraz regionalni dyrektorzy ochrony środowiska. Istotną rolę odgrywają także dyrektorzy parków narodowych, dyrektorzy urzędów morskich oraz nadleśnictwa.
-
Seminaria biogeograficzneZgodnie z zasadą funkcjonowania sieci Natura 2000, to Komisja Europejska ocenia jej kompletność i określa zakres koniecznych uzupełnień podczas tzw. seminariów biogeograficznych. Dla alpejskiego i kontynentalnego regionu biogeograficznego w zasięgu terytorialnym Polski, w marcu 2010 r. w Warszawie przeprowadzono bilateralne seminarium z udziałem Polski i Komisji Europejskiej. Natomiast w listopadzie 2009 r. w Sopocie odbyło się międzynarodowe seminarium biogeograficzne dla Morza Bałtyckiego oceniające kompletność sieci Natura 2000 dla tego akwenu.
-
Baza danych
-
Plany ochronyPlany ochrony sporządza się i realizuje dla parków narodowych, rezerwatów przyrody i parków krajobrazowych. Taki plan można sporządzić także dla obszaru Natura 2000 lub jego części. Plan ochrony ustanawia się w czasie 5 lat od daty powstania parku narodowego, uznania obszaru za rezerwat przyrody albo utworzenia parku krajobrazowego.
-
Plany zadań ochronnych