W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kołacz z jagłami z Perkowic

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2018-03-14 W kategorii Wyroby piekarnicze i cukiernicze W województwie woj. lubelskim

Wygląd:

Okrągła oponka z ciasta drożdżowego, na przekroju widoczne nadzienie z kaszy jaglanej i białego sera oraz z kawałkami suszonej śliwki.

Kształt:

Kolisty, przypomina duży obwarzanek.

Rozmiar:

Kolisty pierścień o średnicy ok. 30 cm.

Barwa:

Zewnętrzna brązowa z błyszczącą skórką z jaśniejszymi nacięciami. Na przekroju barwa żółta.

Konsystencja:

Skórka twarda, wewnątrz puszyste drożdżowe ciasto.

Smak:

Smak i zapach ciasta drożdżowego.

Dodatkowe Informacje:

Tradycja:

Podlasie, a wraz z nim miejscowość Perkowice, obecnie położona w gminie Biała Podlaska, jest regionem z wieloletnimi tradycjami kulinarnymi i bogactwem kulturowym. Jednym z tradycyjnych dań przygotowywanych na tym terenie był kołacz z jagłami. Kołacz był znany i wytwarzany na terenie Perkowic od ponad 50 lat. Jagła, czyli kasza jaglana należała do głównych produktów zbożowych spożywanych dawniej na obszarze tzw. południowego Podlasia, z uwagi na uprawę prosa. Wykorzystywano ją często w daniach kuchni tradycyjnej. Kołacz przygotowywany był z ciasta drożdżowego ze składników takich jak: mąka pszenna, jajka, mleko, cukier, masło, drożdże. Po wyrobieniu i wyrośnięciu ciasta formowano z niego prostokąt, który smarowano farszem i zwijano w roladę. Charakterystyczną cechą kołacza z Perkowic było uformowanie, przed włożeniem na blachę do pieczenia, kształtu koła z nadzienia i zwiniętego ciasta. Najczęstszym nadzieniem, jakie używano do wypełnienia kołacza było nadzienie z kaszy jaglanej ugotowanej na mleku i sera białego z dodatkiem suszonych śliwek. Kołacze wypełniano również nadzieniem z jabłek, maku, powideł, suszonych owoców lub kapusty. Dawniej kołacz był typowym weselnym ciastem obrzędowym. „Kołacze grunt wszystkiemu, a może rzec śmiele, bez kołaczy jakoby nie było wesele” (Sz. Szymonowic, sielanka „Kołacze”). Z czasem zaczęto przyrządzać go także na niedziele, święta lub inne okazje. Dzisiaj jest to potrawa przygotowywana bez specjalnych okazji.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.07.2018 22:10 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
02.07.2018 22:10 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}