W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

22. rocznica otwarcia Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu

29.07.2022

Katyn

W dniu 29 lipca pracownicy Ambasady RP w Moskwie, Agencji Konsularnej w Smoleńsku i Instytutu Polskiego w Moskwie oddali hołd Ofiarom Zbrodni Katyńskiej składając kwiaty i zapalając znicze na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu, który został otwarty 22 lata temu. Delegacji, w imieniu Ambasadora RP Krzysztofa Krajewskiego, przewodniczył Kierownik Wydziału Politycznego Ambasady RP w Moskwie Paweł Moenke. Uczczono również pamięć ofiar w rosyjskiej części cmentarza, składając kwiaty i zapalając znicz pod krzyżem prawosławnym. Dyplomaci i przedstawiciele Polonii wzięli także udział w uroczystej Mszy Świętej w kaplicy przy kościele katolickim p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Smoleńsku.

Otwarcie Kompleksu Memorialnego „Katyń” miało miejsce 28.07.2000 r. podczas obchodów upamiętniających 60. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Polskiej delegacji przewodniczył premier Jerzy Buzek. Obecni byli również marszałkowie Sejmu - Maciej Płażyński i Senatu - Alicja Grześkowiak, przedstawiciele Wojska Polskiego, Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Rodzin Katyńskich i in. Stronę rosyjską reprezentował wicepremier Federacji Rosyjskiej Wiktor Christenko.

Budowa kompleksu została zainicjowana decyzją rządu Federacji Rosyjskiej N 1247 z dnia 19.10.1996 r. „O utworzeniu memorialnych kompleksów w miejscu pochówku sowieckich i polskich obywateli – ofiar represji totalitarnych w Katyniu (obwód smoleński) i Miednoje (obwód twerski)” .

Niedawno, na mocy decyzji władz rosyjskich, usunięto z masztu przy wejściu na teren cmentarza polską flagę. Ambasador Krzysztof Krajewski, podczas wizyty na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu w dniu 15 lipca, wydał w tej sprawie oświadczenie i wypowiedział znaczące słowa: „Pamiętamy i będziemy pamiętać!”, wskazując na wieczną pamięć o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej.

 

Zdjęcia (17)

{"register":{"columns":[]}}