Chargé d'affaires Ambasady RP w Moskwie upamiętnił ofiary Zbrodni Katyńskiej spoczywające na cmentarzu w Miednoje
03.09.2020
2 września 2020 r., w 20. rocznicę otwarcia Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje, chargé d'affaires Ambasady RP w Moskwie Jacek Śladewski, uczcił pamięć ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Podobnie jak w latach ubiegłych delegacja Ambasady RP w Moskwie udała się z wizytą do Miednoje, by oddać hołd pochowanym tam ofiarom Zbrodni Katyńskiej. Miało to szczególne znaczenie z uwagi na przypadającą w bieżącym roku 80. rocznicę tej tragicznej zbrodni oraz 20. rocznicę otwarcia Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje. Delegacja placówki złożyła kwiaty na polskiej oraz rosyjskiej części kompleksu memorialnego. Uczczono w ten sposób pamięć około 6300 polskich jeńców obozu w Ostaszkowie, których szczątki pochowane w 25 zbiorowych mogiłach spoczywają na Polskim Cmentarzu Wojennym, a także obywateli byłego ZSRS zamordowanych przez NKWD w latach 30. XX w. i pochowanych w rosyjskiej części memoriału.
Następnie delegacja udała się do Tweru, gdzie w podziemiach budynku obecnego Twerskiego Państwowego Uniwersytetu Medycznego, w latach 30., 40. i 50. XX w. mieściła się katownia NKWD, w której rozstrzelani zostali m. in. jeńcy obozu w Ostaszkowie; ich ciała pogrzebano potem w Miednoje. Było to także miejsce kaźni obywateli rosyjskich – ofiar stalinowskich represji. Przez ostatnie trzydzieści lat wydarzenia te były upamiętnione przez dwie tablice wmurowane na ścianie budynku uczelni. W maju br. tablice znienacka usunięto, a wstęp polskiej delegacji na teren uniwersytetu został po raz pierwszy od lat uniemożliwiony. W rezultacie delegacja uczciła pamięć ofiar składając biało- czerwone kwiaty pod ogrodzeniem uczelni. Złożono również kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary represji politycznych w Twerze.
Ostatnim punktem programu była wizyta w kościele Przemienienia Pańskiego w Twerze i spotkanie z proboszczem miejscowej parafii księdzem Zbigniewem Królem. Rozmawiano o sytuacji miejscowych Polaków i problemach parafii. Ksiądz proboszcz, który objął swoją funkcję zaledwie kilka miesięcy temu, zadeklarował wolę współpracy z polskimi środowiskami i Ambasadą RP w Moskwie dla zachowania i uczczenia pamięci polskich ofiar represji okresu stalinowskiego.