Dni Języka Polskiego w Kaliningradzie – w kręgu sztuki i filozofii
25.11.2020
W dniach 19–21 listopada 2020 roku odbył się cykl spotkań będący uwieńczeniem trwającego już blisko rok projektu „Dni języka polskiego w Kaliningradzie. W kręgu sztuki i filozofii".
Projekt został realizowany przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu w partnerstwie z Federalnym Uniwersytetem Bałtyckim im. Immanuela Kanta w Kaliningradzie (finansowanie ze środków Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej - program ”Promocja języka polskiego”) i przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Kaliningradzie. Z uwagi na ograniczenia wynikające z pandemii COVID-19 część imprez składających się na program Dni przeprowadzono w formule online.
19 listopada był „Dniem z Romanem Ingardenem” oraz „Dniem sztuki”. Podczas wideokonferencji studenci i pracownicy kaliningradzkiej uczelni dyskutowali z naukowcami z UMK na temat spuścizny Romana Ingardena oraz ponadczasowej wartości sztuki Teodora Axentowicza, których dotyczyły specjalnie na tę okazję przygotowane wykłady.
Spotkanie 20 listopada z powodzeniem można nazwać świętem polonistyki zagranicznej. W uroczystym podsumowaniu działań projektowych popularyzujących polską kulturę i język poza granicami kraju wzięło udział blisko 100 osób. Oprócz organizatorów i przedstawicieli władz rektorskich UMK (prof. Przemysław Nehring, prorektor ds. kształcenia) oraz IKBFU (dr Natalia Milawska, prorektor ds. międzynarodowych) przed ekranami komputerów zasiedli studenci i uczniowie z wielu krajów świata (Bułgarii, Białorusi, Chin, Francji, Kazachstanu, Mołdawii, Rosji, Rumunii, Ukrainy, Węgier i Polski), uczestnicy konkursów zorganizowanych w ramach projektu oraz lektorzy języka polskiego jako obcego. List do uczestników projektu skierowała także pani Anna Nowakowska, Konsul Generalny RP w Kaliningradzie.
Ze względu na atrakcyjne nagrody, m.in. tablety, albumy malarstwa polskiego, najwięcej emocji wzbudziło ogłoszenie wyników konkursu krasomówczego „Paint Talks”. Atrakcją wieczoru było spotkanie z polską malarką najmłodszego pokolenia, panią Katarzyną Karpowicz. To prezentacja jej twórczości przyniosła studentce IKBFU zwycięstwo w konkursie krasomówczym.
Nie mniejsze emocje wzbudziło ogłoszenie wyników międzynarodowego dyktanda multimodalnego, które na dwóch poziomach pisali uczniowie i studenci z ponad 20 krajów. Nagrody w tym konkursie otrzymali nie tylko znawcy polskiej ortografii, ale także nauczyciel i lektor, którym do wzięcia udziału w konkursie udało się zachęcić największą liczbę uczących się polskiego. Miłym akcentem kończącym galę było wysłuchanie „Hymnu polonisty”, autorstwa absolwentki IKBFU.
Cykl imprez zakończyło 21 listopada spotkanie metodyczne pt. „Dzień metodyki nauczania języka polskiego jako obcego”. Głównym puntem wideokonferencji była prezentacja gry edukacyjnej „Detektywi sztuki. Z malarstwem polskim przez wieki”, opracowanej przez nauczycieli z UMK w ramach projektu DJPwK. W dalszej części seminarium odbyła się dyskusja rozwijająca wątki tematyczne przedstawione w warsztatach metodycznych przygotowanych przez badaczy z UMK.
Szczegółowe informacje na temat projektu dostępne są na stronach internetowych Federalnego Uniwersytetu Bałtyckiego im. Immanuela Kanta w Kaliningradzie i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu:
https://kantiana.ru/news/meroprijatija/21-nojabrja-zavershilis-dni-polskogo-jazyka-v-kaliningrade/
https://www.human.umk.pl/wiadomosci/?id=19747
Tekst: prof. Małgorzata Gębka-Wolak, UMK w Toruniu
Fotografie: FUB im. I. Kanta w Kaliningradzie (za zgodą autorów)