W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Hołd Polskim Zesłańcom w Kostousowie, Oziornym oraz uczczenie pamięci Polaków deportowanych na Ural

04.06.2024

j

4 czerwca 2024 r. Ambasador Krzysztof Krajewski wraz z małżonką Aldoną Krajewską, towarzyszącą delegacją oraz przedstawicielami Polonii uczcił pamięć Polskich Zesłańców – ofiar represji stalinowskich spoczywających na dawnym cmentarzu we wsi Kostousowo. Uczestnicy uroczystości na zbiorowej mogile złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Kostousowo (ros. Костоусово) to wieś leżąca ok. 65 km na północny wschód od Jekaterynburga w rejonie reżewskim (ros. Режевский городской округ Свердловской области). Na tamtejszym dawnym cmentarzu z inicjatywy miejscowych Polaków ustanowiono pomnik ku czci zesłanych na Ural Polaków w latach 1940-1944. 

Ambasador Krzysztof Krajewski wraz z małżonką Aldoną Krajewską oraz towarzyszącą delegacją i przedstawicielami miejscowej Polonii uczcił pamięć deportowanych Polaków – ofiar represji stalinowskich pochowanych w latach 1940 – 1941 r. na cmentarzu we wsi Oziornyj, złożywszy kwiaty i zapaliwszy znicze na ich mogile. W ceremonii wzięła udział także przedstawicielka administracji Przysiółka Oziornyj, Pani Tatjana Walentinowna Agafonowa.

W miejscowości Ozjornyj (ros. Озёрный) znajdują się groby Polaków zmarłych na zesłaniu w czasie II wojny światowej, upamiętnione pomnikiem. Część zmarłych znanych jest z nazwiska, pozostali pozostają anonimowi. Pomnik został ustanowiony 15 sierpnia 1997 r. za zgodą miejscowych władz. Współfundatorami były Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Ambasador Krzysztof Krajewski uczcił pamięć Polaków deportowanych na Ural. Pod budynkiem stacji kolejowej złożył kwiaty, oddając hołd Rodakom, których władze ZSRS w ramach represji stalinowskich deportowały na Ural. Stacja Kostousowo była ostatnim przystankiem polskich Zesłańców, którzy zmuszeni zostali do budowania życia daleko od Ojczyzny, w ekstremalnie trudnych warunkach.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}