W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

OBCHODY ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA, DNIA POLONII I POLAKÓW ZA GRANICĄ ORAZ DNIA FLAGI W SANKT PETERSBURGU

02.03.2021

2 maja 2021 r. Ambasador Krzysztof Krajewski wraz z małżonką, Konsul Generalny RP w Sankt Petersburgu Grzegorz Ślubowski wraz z małżonką oraz Ewa Ziółkowska – Dyrektor Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu w towarzystwie miejscowej Polonii uczestniczyli w wydarzeniach związanych z obchodami majowych świąt – Święta Konstytucji 3 Maja, Dnia Polonii i Polaków za granicą oraz Dnia Flagi.

OBCHODY ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA, DNIA POLONII I POLAKÓW ZA GRANICĄ ORAZ DNIA FLAGI W SANKT PETERSBURGU

Polska delegacja odwiedziła miejsca będące polskimi znakami pamięci w Sankt Petersburgu. Dyplomaci złożyli kwiaty pod tablicami upamiętniającymi wybitnych rodaków, których życie i praca były związane z miastem nad Newą: biskupa Antoniego Maleckiego, Adama Mickiewicza, Tadeusza Kościuszkę, projektanta mostów Stanisława Kierbedzia oraz pianistkę Marię Szymanowską. Objazd zakończyła wizyta w Pałacu Marmurowym, gdzie żył i zmarł Stanisław August Poniatowski, ostatni król Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Szczególnym punktem obchodów Święta Konstytucji 3 Maja była msza święta odprawiona w bazylice pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Sankt Petersburgu z udziałem polskich dyplomatów oraz dyplomatów litewskich z Rimgaudasem Lošysem, Konsulem Generalnym Republiki Litewskiej na czele. Podczas nabożeństwa Ambasador Krzysztof Krajewski przypomniał, że Konstytucja 3 Maja stanowiła triumf patriotyzmu i myślenia o państwie w kategorii wartości wspólnej – Polaków, Litwinów, Ukraińców i Białorusinów,  czyli wszystkich mieszkańców I Rzeczpospolitej a 3 maja to dzień, który jest powodem do dumy ze wspólnej historii. Do zebranych w bazylice gości życzenia z okazji Święta Konstytucji skierował także biskup pomocniczy Nikołaj Dubinin. Po zakończeniu nabożeństwa uczestnicy wysłuchali koncertu polskiej i litewskiej muzyki patriotycznej w wykonaniu miejscowych artystów. Ambasador Krzysztof Krajewski oraz Konsul Generalny Republiki Litewskiej złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą króla Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz odwiedzili kryptę królewską, która niegdyś była miejscem pochówku władcy.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}