OBCHODY ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA, DNIA POLONII I POLAKÓW ZA GRANICĄ ORAZ DNIA FLAGI W SANKT PETERSBURGU
02.03.2021
2 maja 2021 r. Ambasador Krzysztof Krajewski wraz z małżonką, Konsul Generalny RP w Sankt Petersburgu Grzegorz Ślubowski wraz z małżonką oraz Ewa Ziółkowska – Dyrektor Instytutu Polskiego w Sankt Petersburgu w towarzystwie miejscowej Polonii uczestniczyli w wydarzeniach związanych z obchodami majowych świąt – Święta Konstytucji 3 Maja, Dnia Polonii i Polaków za granicą oraz Dnia Flagi.
Polska delegacja odwiedziła miejsca będące polskimi znakami pamięci w Sankt Petersburgu. Dyplomaci złożyli kwiaty pod tablicami upamiętniającymi wybitnych rodaków, których życie i praca były związane z miastem nad Newą: biskupa Antoniego Maleckiego, Adama Mickiewicza, Tadeusza Kościuszkę, projektanta mostów Stanisława Kierbedzia oraz pianistkę Marię Szymanowską. Objazd zakończyła wizyta w Pałacu Marmurowym, gdzie żył i zmarł Stanisław August Poniatowski, ostatni król Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Szczególnym punktem obchodów Święta Konstytucji 3 Maja była msza święta odprawiona w bazylice pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Sankt Petersburgu z udziałem polskich dyplomatów oraz dyplomatów litewskich z Rimgaudasem Lošysem, Konsulem Generalnym Republiki Litewskiej na czele. Podczas nabożeństwa Ambasador Krzysztof Krajewski przypomniał, że Konstytucja 3 Maja stanowiła triumf patriotyzmu i myślenia o państwie w kategorii wartości wspólnej – Polaków, Litwinów, Ukraińców i Białorusinów, czyli wszystkich mieszkańców I Rzeczpospolitej a 3 maja to dzień, który jest powodem do dumy ze wspólnej historii. Do zebranych w bazylice gości życzenia z okazji Święta Konstytucji skierował także biskup pomocniczy Nikołaj Dubinin. Po zakończeniu nabożeństwa uczestnicy wysłuchali koncertu polskiej i litewskiej muzyki patriotycznej w wykonaniu miejscowych artystów. Ambasador Krzysztof Krajewski oraz Konsul Generalny Republiki Litewskiej złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą króla Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz odwiedzili kryptę królewską, która niegdyś była miejscem pochówku władcy.