W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przesłanie pożegnalne Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Moskwie z powodu śmierci Siergieja Słonimskiego.

17.02.2020

Ambasador RP Włodzimierz Marciniak przekazał na ręce Konsula Generalnego RP w Sankt-Petersburgu przesłanie, które zostało odczytane podczas pożegnania wybitnego rosyjskiego kompozytora i twórcy. Poniżej przedstawiamy treść przesłania:

Slonimski

„Żegnamy dzisiaj osobę ważną dla kultury rosyjskiej i polskiej, twórcę muzyki o uniwersalnym znaczeniu. Siergiej Słonimski był świadkiem i uczestnikiem dramatycznych wydarzeń XX wieku. Mimo że w latach 50-tych poddawany był krytyce ze strony strażników socrealistycznych kanonów, konsekwentnie rozwijał własną unikalną estetykę muzyczną i stopniowo doczekał się zasłużonego uznania.

Na przestrzeni długich dekad artystycznej aktywności skomponował przeszło sto utworów. Były wśród nich balety, opery, symfonie, pieśni, kantaty i koncerty. Otwarty na rozmaite inspiracje, eksperymentował ze stylem folklorystycznym, ale także z estetyką neoromantyczną i jazzem. W jego muzyce splatały się wątki rosyjskie, polskie i żydowskie.

 

W latach 60, 70 i 80–tych jego utwory wykonywano na festiwalu Warszawska Jesień. Były wśród nich także „Polskie strofy”, które napisał do słów swojego wybitnego kuzyna Antoniego Słonimskiego. Na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Siergiej Słonimski skomponował poemat symfoniczny „Odrodzenie i Triumf”. Był zasłużonym popularyzatorem muzyki Chopina w Rosji.

 

W 2003 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski , w 2011 otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” a w 2018 roku medal „Człowiek Dialogu” przyznany z okazji 30-lecia Instytutu Polskiego w Moskwie. Był także posiadaczem wysokich odznaczeń nadanych mu przez Federację Rosyjską, wśród nich Orderu Honoru (орден Почёта).

Składam wyrazy współczucia bliskim zmarłego i łączę się w żalu ze wszystkimi, którzy śmierć Kompozytora przyjęli jako osobistą stratę”.

 

{"register":{"columns":[]}}