Tajemnice Kanału Elbląskiego po rosyjsku
Kanał Elbląski to jedna z największych atrakcji turystycznych Polski. Dzięki staraniom Konsulatu Generalnego RP w Kaliningradzie historię i teraźniejszość tej drogi wodnej można poznawać także w języku rosyjskim.
Kanał Elbląski to unikalna w skali świata droga wodna. Znajduje się w całości w dzisiejszym województwie warmińsko-mazurskim. Łączy historyczne Prusy Górne i Pojezierze Iławskie z Elblągiem i Morzem Bałtyckim. Przed pojawieniem się kolei na pograniczu Prus Zachodnich i Wschodnich znacznie ułatwiał transport dóbr z głębi lądu do portów morskich.
Kanał powstał w latach 1844-1860. Z początku przewożono nim przede wszystkim towary rolne i przemysłowe. Rozwój kolei i odkrycie krajoznawczych walorów przeprawy sprawiło, że w XX wieku żegluga kanałem stała się atrakcją turystyczną.
W 1978 roku fragment Kanału Elbląskiego uznano za zabytek techniki. Cały szlak stał się pomnikiem historii w 2011 roku. Cztery lata wcześniej plebiscyt „Rzeczpospolitej” określił go mianem jednego z siedmiu cudów Polski.
Od wielu lat żegluga Kanałem Elbląskim cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców obwodu kaliningradzkiego. W Internecie trudno jednak znaleźć wiarygodne i przystępne opracowane informacje w języku rosyjskim poświęcone tej tematyce. KG RP w Kaliningradzie wraz ze Stowarzyszeniem Miłośników Kanału Elbląskiego Navicula postanowił wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom, udostępniając rosyjskojęzyczne wersje filmów dokumentalnych o historii i walorach krajoznawczych szlaku. Mamy nadzieję, że przyczynią się one do promocji wiedzy o jednym z największych zabytków XIX-wiecznej inżynierii na świecie.
Filmy są dostępne na profilu YouTube oraz stronie internetowej Stowarzyszenia Navicula.
Projekt został zrealizowany dzięki środkom Departamentu Współpracy Ekonomicznej MSZ RP.