W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczystości w Miednoje i Twerze

07.03.2023

7 marca 2023 r. Ambasador Krzysztof Krajewski oddał hołd Ofiarom Zbrodni Katyńskiej spoczywającym na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje oraz w miejscu upamiętnienia ofiar Zbrodni Katyńskiej i terroru stalinowskiego w Twerze.

Wizyta w Miednoje

Ambasador Krzysztof Krajewski składając kwiaty oraz zapalając znicze uczcił pamięć polskich funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej i Straży Więziennej, żołnierzom i oficerom Korpusu Ochrony Pogranicza i innych formacji wojskowych, pracownikom administracji państwowej i wymiaru sprawiedliwości II Rzeczypospolitej, spoczywającym na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje. Ambasador złożył również kwiaty na rosyjskiej części Memoriału.

W Twerze miejscem upamiętnienia ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz terroru stalinowskiego jest budynek Twerskiego Państwowego Uniwersytetu Medycznego, w którym mieściła się katownia NKWD – zamordowano tam między innymi jeńców obozu w Ostaszkowie oraz torturowano radzieckich obywateli.  Świadectwem pamięci o ww. tragicznych wydarzeniach były dwie tablice wmurowane w ścianę uczelni, które zostały zdjęte w 2020 r. Nie mogąc oddać hołdu ofiarom na terenie Uniwersytetu, delegacja po raz kolejny złożyła kwiaty pod jego ogrodzeniem. Podkreślając wspólne dla obu narodów doświadczenie represji stalinowskich, tradycyjnie złożono również kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Represji Politycznych, znajdującym się nieopodal Uniwersytetu Medycznego.

 

Uroczystości zostały zorganizowane z okazji obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” oraz w związku z przypadającą 5 marca 83. rocznicą wydania przez władze sowieckie decyzji o rozstrzelaniu polskich jeńców wojennych z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz Polaków przetrzymywanych w więzieniach NKWD na obszarze przedwojennych wschodnich województw Rzeczypospolitej.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}