W dniu 1.10. Ambasador Krzysztof Krajewski na Dalekim Wschodzie oddał hołd Michałowi Jankowskiemu, polskiemu zesłańcowi i uczonemu w roku Jego 180. rocznicy urodzin i 110. rocznicy śmierci
01.10.2022
Polska pamięta o M. Jankowskim i efektach jego badań naukowych.
Michał Jankowski urodził się 24 września 1842 w Złotorii k. Tykocina, zmarł 10 października 1912 w Soczi. Polski pionier rosyjskiego Dalekiego Wschodu, przyrodnik i hodowca. Szlachcic herbu Nowina, za udział w powstaniu styczniowym zesłany na Syberię.
Podczas pobytu na zesłaniu poznał Benedykta Dybowskiego i Wiktora Godlewskiego, podróżników i badaczy, wraz z którymi wziął udział w ekspedycji na Daleki Wschód. Po zakończeniu wyprawy osiedlił się w pobliżu Władywostoku. W 1879 roku nabył ziemię (ok. 550 ha) na półwyspie Sidemi (obecna nazwa Półwysep Jankowskiego), a w połowie 1880 przeprowadził się tam wraz z rodziną. Na zakupionych terenach Jankowski założył sad, pasiekę oraz gospodarstwo hodowlane jeleni sika. Nowatorska metoda hodowli pozwalała uzyskiwać poroża bez konieczności zabijania zwierząt. Równolegle rozpoczął hodowlę koni i założył plantację żeń-szenia. W 1887 został przyjęty do Towarzystwa Badawczego Kraju Amurskiego. W 1889 dotował budowę muzeum we Władywostoku, a później aktywnie uczestniczył w tworzeniu jego kolekcji. Był niezwykle aktywnym przedsiębiorcą. Na początku lat 90. założył we Władywostoku firmę "Jankowski, Żułkiewicz & Co", która wybudowała w 1893 fabrykę wyrobów skórzanych, a w 1902 otworzył tam księgarnię "Jankowski i Trusow".
Michał Jankowski prowadził też badania archeologiczne. Wykopane przedmioty pochodziły od ludności zamieszkującej Kraj Ussuryjski w okresie VIII–III p.n.e. Znaleziska opisał i przekazał do muzeum Wschodnio-Syberyjskiego Oddziału Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego. Od 1972 opisana kultura nosi nazwę "kultury Jankowskiego". Jankowski zasłynął jako przyrodnik, który dostarczał liczne okazy fauny i flory do muzeów rosyjskich i europejskich. Opisał około 100 gatunków motyli, a także nieznane dotąd chrabąszcze i rośliny. Jego nazwiskiem zostało nazwanych wiele gatunków ptaków, motyli oraz roślin.