W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta Ambasadora Krzysztofa Krajewskiego w Kazaniu

29.05.2024

kaza

29 maja 2024 r. w ramach wizyty w Kazaniu Ambasador RP w Federacji Rosyjskiej Krzysztof Krajewski wraz z małżonką i towarzyszącą delegacją uczcił pamięć Polaków spoczywających w kazańskiej ziemi, złożywszy kwiaty i zapaliwszy znicze na katolickiej części Cmentarza Arskiego (ros. Арское кладбище).

Cmentarz Arski jest najstarszą nekropolią Kazania. Wielu spośród pochowanych tu katolików było Polakami. Jednym z najbardziej reprezentatywnych pomników zachowanych na katolickiej części cmentarza jest grób Anny z Iwaszkiewiczów Snitko, zmarłej w 1896 r. Polki pochodzącej z Warszawy.  

29 maja 2024 r. Ambasador Krzysztof Krajewski wraz z małżonką Aldoną Krajewską oraz towarzyszącą delegacją odwiedzili Kazański Uniwersytet Państwowy, gdzie znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona wybitnemu polskiemu językoznawcy, działaczowi społecznemu, politykowi prof. Janowi Niecisławowi Ignacemu Baudouin de Courtenay. Para ambasadorska złożyła w tym miejscu pamięci kwiaty oddając cześć słynnemu polskiemu badaczowi i wyrażając szacunek dla jego wielkich osiągnięć na polu nauki.

W ramach wizyty w Kazaniu, Ambasador RP w Federacji Rosyjskiej Krzysztof Krajewski wraz z małżonką Aldoną Krajewską odwiedził rzymskokatolicki kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie złożył kwiaty przed figurami Matki Bożej Fatimskiej i Matki Bożej z Luján.

Wizyta Ambasadora w świątynia zbiegła się z 43. rocznicą zamachu na Papieża Jana Pawła II, do którego doszło 13 maja 1981. Polski Święty jest szczególnie czczony w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazaniu.

Ambasador RP w Federacji Rosyjskiej Krzysztof Krajewski wraz z małżonką Aldoną Krajewską odwiedził Sobór Kazańskiej Ikony Matki Bożej, gdzie w geście modlitwy o pokój złożył kwiaty przed Kazańską Ikoną Matki Bożej, przypominając o wielkim znaczeniu cudownego wizerunku nie tylko dla Prawosławnych wiernych, ale także dla jedności chrześcijan.

W 2004 roku Papież Jan Paweł II przekazał Kazańską Ikonę Matki Bożej Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.  Modlił się wówczas: „Niech mówi o pragnieniu i mocnym postanowieniu Papieża, by (…) iść drogą wzajemnego poznawania się i pojednania, ażeby jak najprędzej nastał dzień pełnej jedności wierzących, o którą tak żarliwie modlił się Chrystus”.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}