W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta Ambasadora Krzysztofa Krajewskiego w Obwodzie Kaliningradzkim - 2 czerwca upamiętnienie Ofiar Marszu Śmierci pod Kaliningradem 1945 r. (Jantarnyj)

02.06.2022

Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Federacji Rosyjskiej Krzysztof Krajewski udał się z wizytą do Obwodu Kaliningradzkiego, której celem są spotkania z Polonią i polskim duchowieństwem, zapoznanie się z warunkami funkcjonowania Konsulatu Generalnego w Kaliningradzie, działającego obecnie w minimalnej obsadzie kadrowej spowodowanej ekspulsjami polskich dyplomatów w kwietniu br. oraz złożenie kwiatów w miejscach pamięci ważnych dla historii Polski i z punktu widzenia tragedii II wojny światowej.

Pomnik Ofiar Marszu Śmierci pod Kaliningradem 1945 r.

 02.06. Ambasador złożył kwiaty pod pomnikiem Ofiar Marszu Śmierci pod Kaliningradem 1945 r. (Palmnicken, obecnie Jantarnyj), upamiętniającym siedem tysięcy Żydów, których w styczniu 1945 roku bestialsko zamordowali Niemcy. Pomnik składa się z trzech wydłużonych rąk, na których wyryto numery obozowe.

Podczas pięćdziesięciokilometrowego marszu śmierci prowadzonego w nieludzkich warunkach więźniowie ginęli od siarczystego mrozu i byli rozstrzeliwani przez oprawców.

Zamordowano ponad dwa tysiące spośród nich […], porzucając ciała ofiar na poboczach. Mniej więcej dwieście-trzysta zwłok pozostało na ostatnim, dwukilometrowym odcinku tej drogi, kiedy około trzech tysięcy więźniów dotarło ostatkiem sił do Palmnicken w nocy z 26 na 27 stycznia.

Wieczorem 31 stycznia 1945 roku hitlerowscy oprawcy zapędzili Żydów na plażę, a następnie kazali im wejść do lodowatej wody, „bijąc ich kolbami karabinów i kosząc z brzegu seriami z broni maszynowej”. Masakrę przeżyło zaledwie kilkanaście osób. Pomnik Ofiar Marszu Śmierci w Jantarnym, upamiętniający tę tragedię, odsłonięto 30 stycznia 2011 roku. Cześć ich pamięci!

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}