W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta na Syberii

23.07.2021

Syberia jest bardzo ważnym miejscem dla polskiej tożsamości, pełnym miejsc pamięci, ale także ciągle domem dla wielu Polaków i ich potomków. W dniach 15 – 22 lipca br. Ambasador Krzysztof Krajewski wraz z małżonką Aldoną w towarzystwie konsula Krzysztofa Świderka, odwiedzał syberyjskie miasta i miejscowości, doświadczając ogromnej gościnności gospodarzy.

.

Pierwszy punkt na trasie podróży to Usole Syberyjskie, gdzie znajduje się Parafia Św. Rafała Kalinowskiego – powstańca styczniowego, zesłanego na katorgę do Usola. Parafia należy do diecezji Irkuckiej, największej diecezji na świecie, o powierzchni niewiele mniejszej od całej Europy.  Ambasador spotkał się z proboszczem o. Pawłem Badzińskim, ojcami karmelitami  i siostrami karmelitankami z klasztoru w Usolu. O życiu w Usolu można dowiedzieć się więcej z relacji PAP:

https://www.pap.pl/aktualnosci/news,911401,o-pawel-badzinski-proboszcz-parafii-w-usolu-syberyjskim-trzeba-odwagi-aby

W Irkucku Ambasador wziął udział w obchodach 30-lecia działalności Polskiej Autonomii Kulturalnej „Ogniwo”, które od lat pielęgnuje polską kulturę i tradycje. Przedstawiciele „Ogniwa” w polskich strojach ludowych przywitali Ambasadora chlebem i solą. Potem odbyła się uroczysta kolacja. O zwyczajach syberyjskiej Polonii można posłuchać w audycji Polskiego Radia: https://www.polskieradio.pl/9/9001/Artykul/2775603,Syberyjska-Polonia-Jak-wyglada-zycie-kulturalne-w-Rosji

Wierszyna  „polska wieś na Syberii” została założona w 1910 roku przez polskich osadników z Zagłębia Dąbrowskiego i Małopolski, poszukujących lepszego życia. Pomimo upływu lat, lokalna społeczność podtrzymuje polskie tradycje narodowe i pielęgnuje język. Ambasador serdecznie podziękował za te wysiłki mieszkańcom Wierszyny i proboszczowi o. Karolowi Lipińskiemu podczas wspólnego spotkania w domu parafialnym. Przy tablicy upamiętniającej 30 mieszkańców – ofiary stalinowskiego terroru w 1938 r., Ambasador złożył kwiaty na znak pamięci. O wizycie w Wierszynie także w relacji Polskiego Radia:

https://polskieradio24.pl/5/1223/Artykul/2774236,Ambasador-Polski-w-Rosji-syberyjska-wies-Wierszyna-to-wazna-czesc-historii-Polakow

Ambasador podążył także szlakiem polskich badaczy Syberii  i jeziora Bajkał (Benedykta Dybowskiego, Jana Czerskiego, Aleksandra Czekanowskiego, Wiktora Godlewskiego) i odwiedził muzeum bajkalskie w Listwiance. Wielu polskich zesłańców poświęciło się na Syberii pracy naukowej, wnosząc ogromny wkład w badania flory i fauny Bajkału.  Więcej w relacji Polskiego Radia:

https://www.polskieradio24.pl/5/1223/Artykul/2774515,Ogromny-wklad-w-badania-naukowe-Na-Syberii-wspominano-Polakow-badaczy-Bajkalu

Główną świątynią diecezji jest katedra w Irkucku, ukończona w 2000 r. i zaprojektowana przez polskich architektów. Obok katedry znajduje się pomnik – Kaplica Pokoju i Pojednania, mieszcząca urny z ziemią z miejsc polskiej martyrologii w Rosji. Ambasador w towarzystwie proboszcza o. Włodzimierza Sieka złożył kwiaty przy pomniku, a także odwiedził wystawę "Jan Paweł II - papież dialogu” zorganizowaną w katedrze.

Piwowaricha, „Rowy Śmierci” – to miejsce masowych mordów dokonanych w latach 1937–1938 przez NKWD. Wśród wielu ofiar zbrodni są Polacy, ale także, Rosjanie, Litwini, Żydzi, Ukraińcy.... Ambasador złożył kwiaty pod symbolicznym nagrobkiem polskich ofiar, a także oddał hołd ofiarom narodowości litewskiej pod krzyżem litewskim i ofiaron żydowskim pod symboliczną menorą.     

Ambasador odwiedził również republikę Buriacji, na terenie której wybuchło w 1866 r. Powstanie Zabajkalskie zorganizowane przez zesłanych na tamtejsze tereny powstańców styczniowych. Ambasador złożył kwiaty pod krzyżem upamiętniającym powstańców zabajkalskich. W Nikolsku znajdują się symboliczne mogiły księży z Królestwa Polskiego – w uczczeniu ich pamięci wraz z Ambasadorem uczestniczył proboszcz ze Śludzianki ks. Wojciech Piekarski. W stolicy Buriacji Ułan  Ude Ambasador złożył kwiaty przy pomniku ofiar represji politycznych z lat 1930-1950. Ambasador spotkał się również przedstawicielami autonomii kulturalnej „Nadzieja”, pielęgnującej polskie tradycje. Więcej w relacji Polskiego Radia:

https://www.polskieradio24.pl/5/1223/Artykul/2776249,Polski-jezyk-zywy-na-Syberii-Ambasador-RP-w-Rosji-spotkal-sie-z-Polonia-w-Buriacji

 

 

 

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}