Wizyta na Syberii
23.07.2021
Syberia jest bardzo ważnym miejscem dla polskiej tożsamości, pełnym miejsc pamięci, ale także ciągle domem dla wielu Polaków i ich potomków. W dniach 15 – 22 lipca br. Ambasador Krzysztof Krajewski wraz z małżonką Aldoną w towarzystwie konsula Krzysztofa Świderka, odwiedzał syberyjskie miasta i miejscowości, doświadczając ogromnej gościnności gospodarzy.
Pierwszy punkt na trasie podróży to Usole Syberyjskie, gdzie znajduje się Parafia Św. Rafała Kalinowskiego – powstańca styczniowego, zesłanego na katorgę do Usola. Parafia należy do diecezji Irkuckiej, największej diecezji na świecie, o powierzchni niewiele mniejszej od całej Europy. Ambasador spotkał się z proboszczem o. Pawłem Badzińskim, ojcami karmelitami i siostrami karmelitankami z klasztoru w Usolu. O życiu w Usolu można dowiedzieć się więcej z relacji PAP:
W Irkucku Ambasador wziął udział w obchodach 30-lecia działalności Polskiej Autonomii Kulturalnej „Ogniwo”, które od lat pielęgnuje polską kulturę i tradycje. Przedstawiciele „Ogniwa” w polskich strojach ludowych przywitali Ambasadora chlebem i solą. Potem odbyła się uroczysta kolacja. O zwyczajach syberyjskiej Polonii można posłuchać w audycji Polskiego Radia: https://www.polskieradio.pl/9/9001/Artykul/2775603,Syberyjska-Polonia-Jak-wyglada-zycie-kulturalne-w-Rosji
Wierszyna „polska wieś na Syberii” została założona w 1910 roku przez polskich osadników z Zagłębia Dąbrowskiego i Małopolski, poszukujących lepszego życia. Pomimo upływu lat, lokalna społeczność podtrzymuje polskie tradycje narodowe i pielęgnuje język. Ambasador serdecznie podziękował za te wysiłki mieszkańcom Wierszyny i proboszczowi o. Karolowi Lipińskiemu podczas wspólnego spotkania w domu parafialnym. Przy tablicy upamiętniającej 30 mieszkańców – ofiary stalinowskiego terroru w 1938 r., Ambasador złożył kwiaty na znak pamięci. O wizycie w Wierszynie także w relacji Polskiego Radia:
Ambasador podążył także szlakiem polskich badaczy Syberii i jeziora Bajkał (Benedykta Dybowskiego, Jana Czerskiego, Aleksandra Czekanowskiego, Wiktora Godlewskiego) i odwiedził muzeum bajkalskie w Listwiance. Wielu polskich zesłańców poświęciło się na Syberii pracy naukowej, wnosząc ogromny wkład w badania flory i fauny Bajkału. Więcej w relacji Polskiego Radia:
Główną świątynią diecezji jest katedra w Irkucku, ukończona w 2000 r. i zaprojektowana przez polskich architektów. Obok katedry znajduje się pomnik – Kaplica Pokoju i Pojednania, mieszcząca urny z ziemią z miejsc polskiej martyrologii w Rosji. Ambasador w towarzystwie proboszcza o. Włodzimierza Sieka złożył kwiaty przy pomniku, a także odwiedził wystawę "Jan Paweł II - papież dialogu” zorganizowaną w katedrze.
Piwowaricha, „Rowy Śmierci” – to miejsce masowych mordów dokonanych w latach 1937–1938 przez NKWD. Wśród wielu ofiar zbrodni są Polacy, ale także, Rosjanie, Litwini, Żydzi, Ukraińcy.... Ambasador złożył kwiaty pod symbolicznym nagrobkiem polskich ofiar, a także oddał hołd ofiarom narodowości litewskiej pod krzyżem litewskim i ofiaron żydowskim pod symboliczną menorą.
Ambasador odwiedził również republikę Buriacji, na terenie której wybuchło w 1866 r. Powstanie Zabajkalskie zorganizowane przez zesłanych na tamtejsze tereny powstańców styczniowych. Ambasador złożył kwiaty pod krzyżem upamiętniającym powstańców zabajkalskich. W Nikolsku znajdują się symboliczne mogiły księży z Królestwa Polskiego – w uczczeniu ich pamięci wraz z Ambasadorem uczestniczył proboszcz ze Śludzianki ks. Wojciech Piekarski. W stolicy Buriacji Ułan Ude Ambasador złożył kwiaty przy pomniku ofiar represji politycznych z lat 1930-1950. Ambasador spotkał się również przedstawicielami autonomii kulturalnej „Nadzieja”, pielęgnującej polskie tradycje. Więcej w relacji Polskiego Radia: