W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta w Miednoje i Twerze

02.09.2021

W 21. rocznicę otwarcia Polskiego Cmentarza Wojennego delegacja Ambasady RP w Moskwie oddała hołd spoczywającym tam ofiarom zbrodni Katyńskiej.

,

Ambasadę reprezentował Jacek Śladewski, Chargé d'Affaires a.i. Rzeczypospolitej Polskiej, któremu towarzyszyli:  Płk Arkadiusz Kobielak, Attaché Obrony przy Ambasadzie RP w FR, Sławomir Łuczak, Konsul RP, Mł. Insp. Kinga Badeńska, Oficer Łącznikowy Policji, Mjr SG Adam Adamczuk, Oficer Łącznikowy Straży Granicznej oraz Robert Torenc, Przedstawiciel Ministerstwa Finansów. Ograniczenia pandemiczne, podobnie jak w 2020 r. nie pozwoliły uczestniczyć w obchodach delegacjom z Polski. Członkowie delegacji reprezentowali więc: Wojsko Polskie, Policję, Straż Graniczną, KAS, Warszawskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 i Dom Polski. Obchodom towarzyszyli przedstawiciele, zasłużonej dla prawdy o Zbrodni Katyńskiej, organizacji Memoriał -  Aleksander Gurianow i Igor Korpusow. Z Instytutu Badań Jądrowych w Dubnej przyjechała delegacja polskich pracowników.   

Uroczystości na cmentarzu rozpoczęły się mszą świętą w intencji ofiar Zbrodni Katyńskiej. Następnie złożono wieńce i zapalono znicze w hołdzie pamięci polskich jeńców obozu w Ostaszkowie, spoczywających w zbiorowych mogiłach na terenie cmentarza. W rosyjskiej części kompleksu memorialnego uczczono pamięć obywateli ZSRR, będących ofiarami stalinowskiego terroru.

Ważnym miejscem upamiętnienia ofiar Zbrodni Katyńskiej i terroru stalinowskiego jest Twer, gdzie w budynku Twerskiego Państwowego Uniwersytetu Medycznego mieściła się katownia NKWD – rozstrzeliwano tam między innymi jeńców obozu w Ostaszkowie i torturowano radzieckich obywateli. Świadectwem pamięci o nich były 2 tablice wmurowane w ścianę uczelni, które zdjęto w 2020 r. Nie mogąc oddać hołdu ofiarom na terenie Uniwersytetu, delegacja złożyła kwiaty pod jego ogrodzeniem. Podkreślając wspólne dla naszych narodów doświadczenie represji stalinowskich, złożono również kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Represji Politycznych.

Ostatnim punktem programu była wizyta w kościele Przemienienia Pańskiego w Twerze i spotkanie z nowym proboszczem,  księdzem Michałem Nuckowskim, który opowiedział o sytuacji miejscowej parafii i serdecznie zaprosił do kolejnych odwiedzin.

{"register":{"columns":[]}}