Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024
07.06.2024
Informacja podstawowa
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej zarządził na dzień 9 czerwca 2024 roku, wybory posłów do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej.
Wyborcy przebywający za granicą będą mogli oddać głos w obwodach głosowania, które zgodnie z ustawą z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks Wyborczy utworzył Minister Spraw Zagranicznych.
Wykaz obwodów głosowania jest opublikowany w załączniku do rozporządzenia Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 30 kwietnia 2024 r. w sprawie utworzenia obwodów głosowania za granicą w wyborach do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej w 2024 r. dla obywateli polskich przebywających za granicą.
Aby oddać głos należy wystąpić do właściwego terytorialnie konsula o ujęcie w spisie wyborców. Wnioski można składać do 4 czerwca 2024 r.
Są trzy sposoby na złożenie wniosku:
- rekomendujemy złożenie wniosku przy użyciu usługi e-Wybory ,
- złożenie wniosku w postaci papierowej z własnoręcznym podpisem (osobiście lub listownie),
- złożenie wniosku na adres poczty elektronicznej konsula (moskwa.amb.konsulat@msz.gov.pl) z załączonym skanem/fotografią podpisanego własnoręcznie wniosku (formularz wniosku dostępny na stronach internetowych placówek zagranicznych) .
Kalendarium
Terminy wykonania czynności wyborczych przez konsula w wyborach do Parlamentu Europejskiego:
- Do 20 maja konsul publikuje w formie obwieszczenia, informację o numerach obwodów głosowania i wyznaczonych siedzibach komisji.
- 20 maja upływa termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych przez Pełnomocników wyborczych.
- 23 maja upływa termin powołania przez konsula obwodowych komisji wyborczych.
- 4 czerwca upływa termin przyjmowania zgłoszeń do spisu wyborców.
- Do 6 czerwca można złożyć do konsula wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania.
- Dzień wyborów do Parlamentu Europejskiego – 9 czerwca 2024 r. Głosowanie w obwodach głosowania utworzonych za granicą odbywa się między godz. 7.00 a 21.00 czasu miejscowego. Jeżeli głosowanie miałoby być zakończone w dniu następnym po dniu głosowania w kraju, głosowanie przeprowadza się w dniu poprzedzającym (8 czerwca 2024 r.).
e-Wybory - zarejestruj się w spisie wyborców za granicą
e-Wybory to usługa elektroniczna udostępniana przez Ministra Spraw Zagranicznych służąca wyborcom do zgłaszania się do spisów wyborców sporządzanych przez konsulów.
Usługa zostanie uruchomiona po utworzeniu przez Ministra Spraw Zagranicznych obwodów głosowania za granicą. Zgodnie z kalendarzem wyborczym, informacja o utworzeniu obwodów oraz o ich numerach i siedzibach zostanie podana do wiadomości publicznej do 20 maja 2024 r.
Korzystanie z usługi e-Wybory w celu zgłaszania się do spisu wyborców będzie możliwe do 5 dnia przed dniem wyborów, tj. do 4 czerwca 2024 r.
Akty prawne
Najczęściej zadawane pytania
Informacja w sprawie powołania 23 maja 2024 r.
Obwodowej Komisji Wyborczej nr 185 w Moskwie
Na podstawie art. 183 § 1 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2023 r.
poz. 2408) oraz § 3 Uchwały Nr 60/2019 Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 15 kwietnia 2019 r. w sprawie trybu i terminu powoływania obwodowych komisji wyborczych w obwodach głosowania utworzonych za granicą w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i wyborach
do Parlamentu Europejskiego, zmienionej uchwałą nr 60 z dnia 17 sierpnia 2023 r. konsul RP
w Moskwie powołał Obwodową Komisję Wyborczę nr 185 w Moskwie do przygotowania
i przeprowadzenia wyborów do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 9 czerwca 2024 r.
W skład komisji powołani zostali następujący członkowie:
- Joanna Chmiel-Rędzio zamieszkała w Moskwie (uzupełnienie składu komisji)
- Marcin Kowalczuk zamieszkały w Moskwie (uzupełnienie składu komisji)
- Iwona Laskus-Umińska zamieszkała w Moskwie (uzupełnienie składu komisji)
- Artur Miśków zamieszkały w Moskwie (uzupełnienie składu komisji)
- Agnieszka Moczydłowska zamieszkała w Moskwie (uzupełnienie składu komisji)
- Katarzyna Nitychoruk zamieszkała w Moskwie.
Na pierwszym posiedzeniu, które odbyło się w dniu 23 maja 2024 r. Obwodowa Komisja Wyborcza nr 185 w Moskwie do przygotowania i przeprowadzenia wyborów do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej ukonstytuowała się w następującym składzie:
Artur Miśków – przewodniczący
Iwona Laskus-Umińska – zastępca przewodniczącego
Joanna Chmiel-Rędzio – członek
Marcin Kowalczuk – członek
Agnieszka Moczydłowska – członek
Katarzyna Nitychoruk – członek
***
Składanie protestów przeciwko ważności wyborów do Parlamentu Europejskiego
Najważniejsze informacje odnośnie do zasad i trybu składania Konsulom RP protestów przeciwko ważności wyborów do Parlamentu Europejskiego zarządzonych na dzień 9 czerwca 2024 r. przez wyborców przebywających za granicą.
TERMIN
Protesty przeciwko ważności wyborów do Parlamentu Europejskiego można składać na piśmie w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyników wyborów przez Państwową Komisję Wyborczą w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. Nie ma możliwości skutecznego złożenia protestu przed ogłoszeniem wyników wyborów.
SPOSÓB WNIESIENIA PROTESTU
- Wyborcy przebywający za granicą protest kierowany do Sądu Najwyższego mogą złożyć odpowiednio właściwemu terytorialnie konsulowi. Tacy wyborcy muszą dołączyć do protestu zawiadomienie o ustanowieniu swojego pełnomocnika zamieszkałego w kraju lub pełnomocnika do doręczeń zamieszkałego w kraju. Protest nadany do konsula wysłany pocztą zagraniczną lub kurierem musi wpłynąć do urzędu konsularnego przed upływem terminu do wniesienia protestu.
- Protest wyborczy można nadać bezpośrednio do Sądu Najwyższego za pośrednictwem poczty zagranicznej lub kuriera, jednakże protest taki, musi wpłynąć do Sądu Najwyższego przed upływem terminu do jego wniesienia, dlatego też wysłanie protestu pocztą zagraniczną lub kurierem nie gwarantuje zachowania terminu do jego wniesienia.
KTO MOŻE WNIEŚĆ PROTEST
Prawo wniesienia protestu wyborczego przysługuje określonej grupie podmiotów. Są nimi wyborca, pełnomocnik wyborczy oraz przewodniczący właściwej komisji wyborczej. Nie ma możliwości wniesienia protestu przez inny podmiot np. spółkę, fundację, związek, itd. Skarżący nie mają obowiązku ustanowienia profesjonalnego pełnomocnika (adwokat, radca prawny), mogą wnieść protest osobiście.
WYMOGI FORMALNE
Protest musi być wniesiony na piśmie. Niedopuszczalne jest wniesienie protestu wyborczego w formie innej niż pisemna, tj. przez faks, e-mail, ePUAP.
Protest wyborczy, aby został rozpoznany merytorycznie, NIE MOŻE ZAWIERAĆ BRAKÓW FORMALNYCH. Protest musi spełniać wymogi określone w Kodeksie wyborczym, jak również spełniać ogólne warunki pisma procesowego określone w art. 126 i następne k.p.c., a więc musi zawierać w szczególności:
• oznaczenie podmiotu wnoszącego protest z podaniem jego adresu i numeru PESEL;
• oznaczenie, w którym z obwodów do głosowania na obszarze danego okręgu wyborczego w spisie wyborców było umieszczone imię i nazwisko wnoszącego protest – jeżeli protest wnosi wyborca;
• oznaczenie pełnomocnika zamieszkałego w Polsce lub pełnomocnika do doręczeń zamieszkałego w Polsce wraz ze wskazaniem ich adresów (do protestu należy dołączyć dokument pełnomocnictwa);
• wniosek o stwierdzenie nieważności wyborów/wyborów w danym okręgu wyborczym/wyboru posła;
• zarzuty;
• przedstawienie lub wskazanie dowodów, na których oparto zarzuty;
• uzasadnienie zarzutów;
• własnoręczny podpis skarżącego lub jego pełnomocnika, jeżeli został ustanowiony, . wraz z załączonym pełnomocnictwem.
Materiały
informacja-powołanieinformacja_powołanie_OKW_185_w_Moskwie_funkcje.pdf 0.04MB