XXX Jubileuszowa Wschodnia Szkoła Letnia
19.03.2020
Zgłoszenia należy nadsyłać do 20 maja 2020 r.
Wschodnia Szkoła Letnia jest najstarszym przedsięwzięciem Studium. Utworzona w 1991 r., jest bowiem prowadzona już od 1992 r. jako trzytygodniowe międzynarodowe staże naukowe. Są to sesje naukowe odbywające się corocznie w dniach 1-21 lipca, przeznaczone dla młodych badaczy, z krajów b. ZSRR, krajów Europy Środkowej, ale także Europy Zachodniej i Ameryki zajmujących się historią i współczesnością tego regionu. W Szkole Letniej nie mogą brać udział słuchacze z Polski. Wykładowcami są najwybitniejsi specjaliści z całego świata (zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu, w którym wybrani wykładowcy opowiadają o fenomenie WSL).
Szkoła ma na celu umożliwienie młodym badaczom poznania stanu nauki, nowych środowisk i wybitnych naukowców, zdobycie orientacji w zasobach archiwów i bibliotek polskich. Z powodu bogatego programu zajęć, Szkoła nie daje możliwości samodzielnej pracy w badawczej; przygotowuje natomiast słuchaczy do przyszłych, dłuższych pobytów naukowych w Polsce.
Program Wschodniej Szkoły Letniej składa się z trzech części:
– części ściśle merytorycznej: wykłady i seminaria (jedno seminarium do wyboru wedle zainteresowań naukowych),
– części dodatkowej: wizyty w archiwach oraz bibliotekach oraz w instytucjach państwowych,
– części kulturalnej: zwiedzanie miasta, wizyty w muzeach.
Absolwentów i wykładowców gromadzi powołany w 2000 r., podczas Pierwszego Zjazdu absolwentów i wykładowców Szkoły w Warszawie – międzynarodowy Klub Wschodniej Szkoły Letniej. W 2002 roku odbył się w Brnie, zorganizowany przez czeskich absolwentów Drugi Zjazd absolwentów i wykładowców Szkoły. Trzeci miał miejsce w lipcu, 2004 roku w Warszawie, Czwarty odbył się w 2005 r. w Kownie, Piąty Zjazd miał miejsce w 2007 r. w Kijowie, zaś Szósty, Zjazd odbył się w 2008 r. w Jaremczy Siódmy Zjazd absolwentów i wykładowców Szkoły odbył się w Warszawie w 2010 r. Ósmy odbył się w roku 2013 w Pradze. Kolejny odbył się w Pradze. W 2015 roku odbył się Nadzwyczajny Zjazd w Warszawie, z okazji jubileuszu 25-lecia Szkoły. Dziewiąty zaplanowany na 2017 r. w Odessie.
W Szkole wykładało dotychczas ponad 100 wybitnych specjalistów z Polski i Zachodu. Pełny wykaz wykładowców umieszczony został na stronie internetowej Studium.
Główny zespół organizacyjny Wschodniej Szkoły Letniej tworzą: Jan Malicki (założyciel Szkoły) i Diana Brutyan (koordynator organizacyjny).
Materiały
Wschodnia_Szkoła_LetniaWschodnia_Szkoła_Letnia.pdf 0.66MB