W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Akt oskarżenia w sprawie korupcji w KGHM

13.07.2022

Skierowaniem do sądu aktu oskarżenia przeciwko trzem osobom zakończyło się śledztwo prowadzone przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, dotyczące udzielenia osobom pełniącym funkcje publiczne korzyści majątkowej. W sprawie oskarżony jest m.in. były wiceprezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Fot. ABW

Śledztwo, w ramach którego wniesiono akt oskarżenia, stanowiło element szerszego i nadal prowadzonego postępowania dotyczącego działań na szkodę KGHM, w związku z inwestycjami realizowanymi przez spółkę w ramach programu modernizacji pirometalurgii w Hucie Miedzi Głogów.

W sprawie oskarżeni zostali Jacek K. – były wiceprezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A., Marek D. i Wiesław W. – obecny oraz były pracownik naukowy Wydziału Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Jacek K. został oskarżony o to, że udzielił osobom pełniącym funkcje publiczne, Markowi D. i Wiesławowi W., korzyści majątkowej w postaci zlecenia na wykonanie opracowania naukowego. Mężczyźni, w zamian za pośrednictwo w załatwieniu pozytywnych ocen wpisów do indeksu studiów doktoranckich Jacka K., mieli wykonać opracowanie naukowe za kwotę 1 406 000 zł na rzecz podmiotów z grupy KGHM.

Ponadto Jackowi K. prokuratura zarzuca bezprawne ujawnienie informacji poufnej o planach KGHM związanych z nabyciem akcji spółki giełdowej Bipromet S.A. i wycofaniem jej z obrotu publicznego. Dodatkowo zarzucono mu udzielenie korzyści osobistej i majątkowej funkcjonariuszowi Policji poprzez zatrudnienie jego konkubiny w jednej ze spółek z grupy KGHM. W zamian funkcjonariusz ujawnił informację z policyjnych baz danych dotyczącą ilości punktów karnych Jacka K. za wykroczenia drogowe oraz numeru rejestracyjnego innego pojazdu wraz z ustaleniem danych osobowych jego właściciela.

Sprawę prowadził Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu Delegatury ABW w Poznaniu pod nadzorem Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu.

Rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych

{"register":{"columns":[]}}