W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czym była operacja dezinformacyjna „Maki–Miraż”?

Choć mogłoby wydawać się, że dezinformacja, fake newsy to najnowsze „osiągnięcia” ludzkości, to nic bardziej mylnego: zaplanowane operacje dezinformujące są realizowane od wieków. Historia wykorzystania dezinformacji przez Związek Sowiecki została w niezwykle interesujący sposób opisana w opracowaniu „Maki-Miraż, czyli sowiecka sztuka dezinformacji”, opublikowanym w Przeglądzie Bezpieczeństwa Wewnętrznego ABW.

Fot. SKW

Czy operacja MOCR-Trust uchroniła Rosję Sowiecką przed interwencją Zachodu, czy też mocarstwa zachodnie w gruncie rzeczy nie miały zamiaru napadać na Rosję i dlatego tak chętnie uwierzyły w sowiecką dezinformację? Faktem jest jednak, że od 1921 r. do 1927 r. Sowieci wytworzyli, z wykorzystaniem gier operacyjnych realizowanych przez podwójnych agentów, fałszywy obraz sowieckiego reżimu stojącego na krawędzi upadku.

Inaczej sytuacja Rosji Sowieckiej wyglądała wobec imperialnych zapędów Japonii. Tu Sowieci dzięki stworzonej machinie dezinformacyjnej „upewniali” wroga o potędze i sile własnej armii. Jakie operacje dezinformacyjne zostały wykorzystane przez Sowietów w celu odstraszenia w 1927 r. imperialnych zapędów Japonii? Czym była operacja „Maki – Miraż”? Tego wszystkiego można dowiedzieć się z analizy PBW, a także poznać wiele innych informacji na temat rosyjskiej „gry dezinformacyjnej” prowadzonej wobec wrogów.

Cały tekst opracowania dostępny TUTAJ.

{"register":{"columns":[]}}