Edukacja, czyli prewencja
9 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji. Z tej okazji Centralne Biuro Antykorupcyjne zachęca do zapoznania się z nową publikacją, poświęconą zagrożeniom korupcyjnym.
W materiale „Wytyczne antykorupcyjne dla administracji publicznej w zakresie jednolitych rozwiązań instytucjonalnych oraz zasad postępowania dla urzędników i osób należących do grupy PTEF” zamieszczono informacje o rozwiązaniach kluczowych dla zapobiegania zagrożeniom korupcyjnym w pracy jednostek sektora publicznego.
W publikacji CBA wskazuje na wdrożenie odpowiednich procedur i przepisów wewnętrznych, a także kształtowanie odpowiednich postaw ludzkich. CBA wskazuje także, że zapewnienie realizacji zadań z zakresu przeciwdziałania korupcji wymaga zaangażowania kierownictwa, przeprowadzenia oceny ryzyka korupcyjnego, utworzenia w instytucji stanowiska pracownika do spraw przeciwdziałania korupcji, cyklicznych szkoleń zarówno kadry kierowniczej, jak i pracowników, opracowania i realizacji polityki prezentowej, włączając w nią rejestr korzyści, a także skutecznej i systematycznej samooceny oraz monitorowania zagrożeń korupcyjnych.
Polityka antykorupcyjna danego urzędu powinna zaimplementować wszystkie proponowane komponenty i traktować je jako całość – wskazuje CBA.
Publikacja podkreśla istotę podnoszenia świadomości urzędników w zakresie zasad etyki, kultury organizacyjnej oraz etosu zawodowego. Wskazuje sposób postępowania w przypadku konfliktu interesów oraz zagrożenia korupcyjnego.
Więcej o nowej publikacji CBA przeczytasz na stronie Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
Rzecznik Prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych