W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wspólna obrona interesów ekonomicznych państwa

Fot. ABW

Zapewnienie bezpieczeństwa państwa i jego obywateli to jedno z zadań służb specjalnych. Specsłużby w sposób szczególny dbają o ochronę interesu ekonomicznego państwa, zajmując się zarówno rozpoznawaniem zagrożeń i przestępstw, jak również ściganiem sprawców. Działania służb bardzo często są wspierane przez inne instytucje państwowe m.in. Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF).

W najnowszym Przeglądzie Bezpieczeństwa Wewnętrznego ABW opublikowana została analiza pt.  „Współpraca Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej na podstawie przepisów nowej ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu”, która ukazuje wiele ważnych aspektów działań służb specjalnych zwalczających przestępstwa ekonomiczne.

Należy wyjaśnić, że zagrożenie dla bezpieczeństwa ekonomicznego państwa stanowi m. in. defraudacja środków publicznych i oszustwa podatkowe. Jednym z przejawów przestępczej działalności w sferze biznesu jest „pranie brudnych pieniędzy". Inną formą przestępczej działalności ekonomicznej jest finansowanie terroryzmu.

Jakie są uprawnienia ABW w stosunku do Generalnego Inspektora? Jakie działania mogą podejmować oba organy? Jak współpraca ABW i GIIF jest opisana w ustawach – te wszystkie informacje znajdują się analizie opublikowanej w Przeglądzie Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

W opracowaniu, bardzo szczegółowo zostały także opisane formy i sposoby współpracy między ABW a GIIF.

Warto wskazać, że zadania polegające na przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu oraz zwalczaniu tych negatywnych zjawisk są realizowane na różnych szczeblach i przy wykorzystaniu wielu instrumentów prawnych tj. czynności analitycznych, informacyjnych, kontrolnych, operacyjno-rozpoznawczych i dochodzeniowo-śledczych.

Zachęcamy do przeczytania opracowania.

{"register":{"columns":[]}}