W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak wygląda analiza wywiadowcza?

Działania służb specjalnych to bardzo ważny element zapewnienia bezpieczeństwa narodowego. Istotnym aspektem funkcjonowania służb jest analiza informacji wywiadowczej, której rolę i znaczenie opisuje Leszek Wiszniewski w najnowszym wydaniu Przeglądu Bezpieczeństwa Wewnętrznego ABW.

Fot. ABW

W opracowaniu „Rola i znaczenie analizy informacji wywiadowczej w zapewnianiu bezpieczeństwa państwa” przedstawione zostały zagadnienia dotyczące analizy informacji i jej roli w zapewnianiu bezpieczeństwa państwa. Autor kompleksowo analizuje temat od ujęcia teoretycznego (najważniejsze pojęcia), przez praktyczny aspekt dotyczący etapów opracowywania materiału analitycznego, aż po przedstawienie uwarunkowań prawnych.

Jak wygląda proces pozyskiwania informacji, który poprzedza analizę? Autor opracowania opisuje kilka sposobów zdobywania informacji: OSINT, HUMINT, SIGINT, IMINT, MASINT.

OSINT to tak zwany biały wywiad, czyli pozyskiwanie informacji ze źródeł otwartych, tj. mediów tradycyjnych i elektronicznych, portali społecznościowych (np. Facebooka), oficjalnych rejestrów państwowych, dokumentów administracji publicznej udostępnianych obywatelom, wykładów, konferencji naukowych oraz materiałów, do których dostęp nie wymaga specjalnych upoważnień czy umiejętności.

Z publikacji możemy się dowiedzieć, na czym polega każdy ze wskazanych sposobów, ale także odnajdziemy informacje na temat typów analiz i technik analitycznych.

Jednocześnie L. Wiszniewski wskazuje na błędy, jakie mogą powstać na etapie opracowywania materiału analitycznego dla finalnego odbiorcy, m.in. brak odpowiedniej weryfikacji informacji dostarczanych przez źródło. Nieprawdziwe wiadomości mogą zniekształcać obraz rzeczywistości, co może doprowadzić do podjęcia przez polityków błędnych decyzji.

 Cały tekst na stronach Przeglądu Bezpieczeństwa Wewnętrznego 

{"register":{"columns":[]}}