Jak wzmocnić bezpieczeństwo przestrzeni informacyjnej
„Musimy rozumieć jaka jest natura działań Federacji Rosyjskiej oraz ich cel, posiadać odpowiednie dane wywiadowcze, a także mieć świadomość, że przeciwnik wykorzystuje wszystkie nasze słabości” – mówił Pełnomocnik Rządu do spraw Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP Stanisław Żaryn podczas forum CYBERSEC w Katowicach.
W czasie tegorocznej konferencji CYBERSEC Minister Stanisław Żaryn wziął udział w panelu poświęconym budowaniu odporności przestrzeni informacyjnej, w którym na temat wzmacniania infosfery w obliczu aktualnych zagrożeń rozmawiał z Magnusem Hjortem, Dyrektorem Szwedzkiej Agencji Obrony Psychologicznej.
Jak podkreślał Minister Żaryn, mówiąc o podatnościach wykorzystywanych przez adwersarza, czyli w głównej mierze przez Federację Rosyjską, należy wskazać na trzy kluczowe aspekty. Po pierwsze, musimy zdawać sobie sprawę, jak wielkie środki Rosja przeznacza na operacje dezinformacyjne i funkcjonowanie wspieranej przez aparat państwa machiny propagandowej. Po drugie, zachodnie państwa powinny identyfikować rzeczywistą naturę zagrożeń ze strony Rosji i rozumieć cele, jakie za nimi stoją. To nie jest możliwe bez udziału służb specjalnych i pozyskiwania danych wywiadowczych. Wreszcie, Zachód musi zdawać sobie sprawę, że wartości stanowiące fundament demokratycznych państw, takie jak wolność słowa czy pluralizm mediów, są przez Rosję postrzegane jako słabe punkty, przez które łatwo wpływać na przestrzeń informacyjną.
Zdaniem Pełnomocnika, rosyjski atak na Ukrainę dobitnie pokazał, że w czasie wojny sfera informacyjna jest równie ważna jak to, co dzieje się na polu walki. Co więcej, w przypadku Ukrainy wojny informacyjnej nie da się oddzielić od wojny kinetycznej, a prowadzone przez Rosję od lat operacje dezinformacyjne stanowiły podłoże pod pełnoskalową agresję.
„To pokazuje, że kwestia bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej należy do sfery bezpieczeństwa narodowego” – podsumował minister Żaryn. „Z tego powodu to przede wszystkim państwo powinno posiadać struktury zajmujące się ochroną przestrzeni informacyjnej i identyfikowaniem i neutralizowaniem zagrożeń, choć oczywiście należy w tym zakresie współdziałać z ekspertami i organizacjami pozarządowymi, które również posiadają szeroką wiedzę i doświadczenie”.
Departament Bezpieczeństwa Narodowego KPRM