W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejni podejrzani o korupcję w rękach CBA

17.03.2021

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego we współpracy z Bieszczadzkim Oddziałem Straży Granicznej zatrzymali obywatela Ukrainy w śledztwie dotyczącym wyłudzania podatku VAT. W innej sprawie CBA zatrzymało dwie osoby uczestniczące w procederze legalizacji pracy cudzoziemców w zamian za korzyści majątkowe.

Fot. CBA

Zatrzymany przez CBA obywatel Ukrainy usłyszał zarzut wręczania w 2013 r. korzyści majątkowej funkcjonariuszowi Służby Celnej, wykonującemu czynności służbowe na stanowisku TAX FREE, w zamian za naruszenie przepisów prawa i niedopełnienie obowiązków służbowych. Powstałe w ten sposób fikcyjne dokumenty były wykorzystywane do uzyskania nienależnego zwrotu podatku VAT. Mężczyzna został zatrzymany na przejściu granicznym w Korczowej.

Czynności CBA są wynikiem śledztwa prowadzonego wspólnie z Podkarpackim Wydziałem Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie.

Do poświadczenia nieprawdy w dokumentach TAX FREE - zwrot VAT dla podróżnych miało dochodzić w latach 2013-2014. Wbrew zawartym w dokumentach deklaracjom towar nie był sprzedawany ani wywożony poza teren Unii Europejskiej. Proceder miał na celu obniżenie wysokości należnego podatku i spowodowanie znacznych uszczupleń należności publicznoprawnych. W związku z postępowaniem zarzuty usłyszało już w sumie 37 osób.

Więcej na stronie cba.gov.pl

W innym śledztwie, prowadzonym przez szczecińską Delegaturę CBA wspólnie z Prokuraturą Regionalną w Szczecinie, zostały zatrzymane dwie kobiety, z których jedna jest urzędnikiem Oddziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Delegatury Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Koszalinie, a druga – przedsiębiorcą zajmującym się profesjonalnie pomocą w sporządzaniu i składaniu wniosków o legalizację pobytu i zezwoleń na pracę cudzoziemców na terytorium RP.

Z ustaleń śledczych wynika, że w 2019 r. zatrzymana urzędniczka przyjęła szereg korzyści majątkowych w zamian za przyspieszone i pozytywne rozpatrzenie wniosków o zezwolenia na pracę i pobyt cudzoziemców.

To pierwsze zatrzymania w tej sprawie. Śledztwo jest rozwojowe.

Więcej na stronie cba.gov.pl

{"register":{"columns":[]}}