W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejni podejrzani w rękach CBA

24.11.2021

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali siedem osób w związku z procederem uzyskiwania nienależnych dotacji publicznych. Kolejne siedem osób zostało zatrzymanych w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w spółce GetBack S.A.

Fot. CBA

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Krakowie prowadzą pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie śledztwo dotyczące nieprawidłowości przy pozyskiwaniu środków finansowych pochodzących z dotacji publicznych. Na podstawie zgromadzonych materiałów zatrzymano na terenie Małopolski i Śląska siedem osób. Wśród zatrzymanych są prezesi spółki pośredniczącej w pozyskiwaniu środków od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, prezesi spółek występujących jako beneficjenci środków oraz księgowa jednej ze spółek. Jednocześnie przeszukano kilkanaście lokalizacji, w tym siedziby podmiotów gospodarczych zaangażowanych w proceder bezprawnego pozyskiwania dotacji publicznych.

Ustalenia śledczych wskazują, że przedsiębiorcy wnioskowali o dofinansowanie do NCBiR za pośrednictwem specjalnego funduszu. Mechanizm inwestycji łączył uzyskane środki publiczne z NCBiR z kapitałem prywatnym wniesionym przez beneficjentów. Ponadto ustalono, że prezes spółki zarządzającej funduszem uzależniał wypłatę subwencji od uzyskania korzyści majątkowych. W toku śledztwa badane jest także uzyskanie subwencji finansowej z Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. w Warszawie. Prokuratura przedstawiła zatrzymanym zarzuty korupcyjne oraz osiągnięcia korzyści majątkowej poprzez uzyskanie nienależnej im subwencji finansowej. Jest to pierwsza realizacja w tej sprawie.

Kolejne siedem osób zostało zatrzymanych w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w spółce GetBack S.A. Czynności przeprowadzili funkcjonariusze stołecznej Delegatury CBA na terenie województw podkarpackiego, lubelskiego, podlaskiego i śląskiego.

Zatrzymani jako pracownicy jednego z banków oferowali klientom obligacje spółki wprowadzając ich w błąd co do właściwości i bezpieczeństwa oferowanego produktu finansowego. Łącznie, działając na terenie województwa łódzkiego, sprzedali obligacje na kwotę ponad 12 mln zł. Tylko w tym wątku poszkodowanych jest 70 osób.

Postępowanie w sprawie GetBack S.A. nadzoruje Prokuratura Regionalna w Warszawie. Śledztwo prowadzone jest w kilku wątkach. Dotychczas zarzuty usłyszało już 90 osób. W październiku 2020 r. został skierowany pierwszy akt oskarżenia. Prokuratura Regionalna w Warszawie zarzuciła 16 osobom m.in. oszustwa związane z dystrybucją obligacji GetBack S.A. i certyfikatów funduszy inwestycyjnych, nadużycie uprawnień i wyrządzenie Idea Bankowi szkody majątkowej w wielkich rozmiarach oraz prowadzenie przez ten bank działalności maklerskiej bez wymaganego zezwolenia KNF.

Źródło: cba.gov.pl

{"register":{"columns":[]}}