W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikacja w dobie dezinformacji

17.09.2021

Wyzwania związane z zarządzaniem komunikacją oraz współpraca między mediami i instytucjami publicznymi – to główne tematy konferencji „Niepodległość informacji”, zorganizowanej w Akademii Sztuki Wojennej przez Akademickie Centrum Komunikacji Strategicznej.

Twitter/@ACKS_aszwoj

Fot. Twitter/@ACKS_aszwoj

17 września br. w Akademii Sztuki Wojennej odbyło się spotkanie poświęcone strategii w komunikacji, z udziałem Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, przedstawicieli instytucji publicznych i niezależnych think-thanków, ekspertów akademickich oraz dziennikarzy. Wydarzenie miało na celu zainicjowanie otwartej debaty oraz wymianę doświadczeń w zakresie zarządzania komunikacją oraz walki z dezinformacją. Dyskutowano m.in. o współczesnym środowisku komunikacyjnym, zagrożeniach hybrydowych w przestrzeni informacyjnej oraz o współpracy w przeciwdziałaniu fake newsom. W programie znalazły się również punkty ukazujące międzynarodową perspektywę komunikacji strategicznej.

Wśród panelistów byli m.in. dyrektor Centrum Eksperckiego Komunikacji Strategicznej NATO (NATO StratCom CoE), szefowa EEAS East StratCom Task Force, kierownik działu współpracy z zagranicą Europejskiego Centrum Eksperckiego ds. Przeciwdziałania Zagrożeniom Hybrydowym, kierownik ds. polityki publicznej w Facebooku, przedstawiciel Global Engagement Center (GEC) Departamentu Stanu USA, a także przedstawiciele administracji publicznej, Wojska Polskiego oraz mediów.

W jednym z paneli uczestniczył rzecznik prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn, który zwracał uwagę na postępujące zjawisko „weaponizacji” informacji, tj. wykorzystywania informacji jako narzędzia destabilizacji innych państw. O tym, jak realne jest to zagrożenie, świadczy m.in. włączenie informacji do ofensywnych działań wywiadowczych.

Rzecznik Ministra Koordynatora mówił także o podejściu polskich służb specjalnych do zwalczania dezinformacji i zagrożeń informacyjnych. – Polskie służby traktują tę sprawę jako część bezpieczeństwa narodowego. W ostatnich latach polski kontrwywiad wykorzystuje szereg mechznizmów do neutralizowania takich zagrożeń – podkreślał Stanisław Żaryn. Dodał, że rolą polskich służb jest m.in. identyfikowanie trendów, osób i podmiotów prowadzących działania informacyjne przeciwko Polsce.

Wskazał, na wykorzystywanie przez polskie służby procedur administracyjnych do wydalania z terenów RP obcokrajowców, którzy prowadzą działania wymierzone w Polskę. Przypomniał również, że na wniosek służb Polska wpisała kilka osób zaangażowanych w dezinformacje przeciwko Polsce na listę osób niepożądanych.

- Polski kontrwywiad doprowadził do zlikwidowania infrastruktury telekomunikacyjnej, która była wykorzystywana do prowadzenia operacji dezinformacyjnych przeciwko Polsce - mówił rzecznik. Przypomniał sprawę podejrzanego o szpiegostwo Janusza N., zatrzymanego przez ABW. - Jego zadaniem było m.in. inicjowanie operacji informacyjncyh na arenie europejskiej, które były wymierzone w dobre imię Polski - tłumaczył Stanisław Żaryn.

Rzecznik Ministra Koordynatora podkreślał, że w obecnych uwarunkowaniach dezinformacja jest często wymierzona w całe społeczeństwa. - Dlatego zdecydowaliśmy się wzmocnić współpracę z mediami i informować opinię publiczną o wątkach i narracjach wykorzysytwanych przeciwko Polsce przez rosyjską propagandę. Od ponad roku prowadzimy taką działalność - tłumaczył.

Na koniec skomentował również ćwiczenia ZAPAD-21. - Te ćwiczenia mają wiele różnych poziomów i celów: militarny, polityczny, propagandowy. W każdym z tych elementów mamy również do czynienia z kampanią informacyjną. Jest czymś typowym dla Rosji, że często wykonuje ona realne ruchy polityczne, czy militarne de facto tylko po to, by prowadzić przy tej okazji kampanie informacyjne. Dla analityków często jest wyzwaniem, czy realne cele Rosji są powiązane z kampanią informacyjną czy realnymi działaniami - mówił.

Konferencję poprzedziło podpisanie dokumentów do certyfikacji kursu NATO pomiędzy Akademickim Centrum Komunikacji Strategicznej a Centrum Eksperckim Komunikacji Strategicznej NATO.

Przebieg konferencji można zobaczyć TUTAJ

Oprac. własne

{"register":{"columns":[]}}