W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowelizacja rozporządzeń Prezesa Rady Ministrów dot. kontroli operacyjnej realizowanej przez służby specjalne

13.12.2024

Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzeń rozszerzających zakres i szczegółowość informacji przekazywanych przez służby specjalne w ramach wniosku kierowanego do prokuratury oraz sądu o kontrolę operacyjną.

MTS

Wprowadzone zmiany realizują standardy konstytucyjne, a także wychodzą naprzeciw oczekiwaniom podniesienia poziomu ochrony praw i wolności obywatelskich. Stanowią także odpowiedź na nieprawidłowości ujawnione w toku prac Komisji Śledczej ds. wykorzystywania oprogramowania Pegasus oraz stwierdzone przez Najwyższą Izbę Kontroli w związku z kontrolą sprawowania nadzoru nad służbami specjalnymi w latach: 2017-2021. Nowe rozwiązania realizują również postulaty Trybunału Konstytucyjnego, który w wyroku z dnia 30 lipca 2014 r. (sygn. akt K 23/11) podkreślił potrzebę sprecyzowania w przepisach „sposobu niejawnego wkroczenia w sferę prywatności jednostki”.

Mając powyższe na względzie z inicjatywy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych Tomasza Siemoniaka, zostały zmienione przepisy dotyczące zakresu informacji przekazywanych prokuraturze i sądowi w procedurze uzyskiwania zgody na kontrolę operacyjną realizowaną przez ABW, SKW i CBA. Umożliwiają one obecnie organom podejmującym decyzje o zarządzeniu kontroli operacyjnej (Prokurator Krajowy i Sąd Okręgowy) otrzymanie możliwie pełnej wiedzy, aby jej zakres był adekwatny do sytuacji w sprawie i charakteru ściganego przestępstwa.

Istotą zmian jest nałożenie na służby specjalne obowiązków: podania rodzaju narzędzia, za pomocą którego będzie realizowana kontrola operacyjna; wskazania ogólnej funkcjonalności środków technicznych planowanych do wykorzystania; wskazania, jakie materiały (informacje i dane) mają zostać uzyskane w jej wyniku. Kolejną istotną zmianą jest wprowadzenie obowiązku uzasadniania przez Sąd decyzji w przedmiocie zarządzenia bądź przedłużenia kontroli operacyjnej w każdym przypadku, a nie jedynie – jak dotychczas – w przypadku decyzji odmownej.

Znowelizowane akty prawne

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu dokumentowania prowadzonej przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego kontroli operacyjnej oraz przechowywania i przekazywania wniosków i zarządzeń, a także przechowywania, przekazywania, przetwarzania i niszczenia materiałów uzyskanych podczas stosowania tej kontroli.

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu dokumentowania kontroli operacyjnej prowadzonej przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego oraz przechowywania i przekazywania wniosków i zarządzeń, przechowywania, przekazywania oraz przetwarzania i niszczenia materiałów uzyskanych podczas prowadzenia tej kontroli, a także wzorów druków i rejestrów.

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu dokumentowania prowadzonej przez Centralne Biuro Antykorupcyjne kontroli operacyjnej, przechowywania i przekazywania wniosków, postanowień i zarządzeń oraz przechowywania, przekazywania, przetwarzania i niszczenia materiałów uzyskanych podczas stosowania tej kontroli.

{"register":{"columns":[]}}