W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Oświadczenie ABW

02.02.2023

Dziennik „Gazeta Wyborcza” w artykule Wojciecha Czuchnowskiego z 1 lutego br. pt. „Śmierć oficera ABW. Obajtek w cieniu tragedii” kontynuuje podawanie nieprawdziwych informacji dotyczących śmierci funkcjonariusza ABW Michała M., pomimo wcześniejszego opublikowania sprostowania będącego konsekwencją wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 4 kwietnia 2022 r.

Fot. ABW

Wyrok ten jednoznacznie potwierdził nieprawdziwość informacji podawanych w tej sprawie przez „Gazetę Wyborczą” w artykule z dnia 26 maja 2021 r. (odpis wyroku znajduje się poniżej).

Odnosząc się do niezgodnych z prawdą stwierdzeń zawartych w artykule „Gazety Wyborczej”, informujemy:

Nieprawdą jest, że Michał M. był podwładnym płk. Radosława Żebrowskiego, wymienieni nigdy też nie pracowali w jednej jednostce organizacyjnej ABW. Wbrew twierdzeniom W. Czuchnowskiego opisywane w artykule spotkanie nigdy nie miało miejsca, co więcej, Michał M. nigdy nie był w gabinecie płk. Radosława Żebrowskiego. Płk R. Żebrowski odszedł ze służby na własną prośbę w związku z nabyciem pełnych praw emerytalnych. Rozkaz personalny o zwolnieniu ze służby został wydany w dniu 16 kwietnia 2021 r., tj. ponad miesiąc przed opisywanym tragicznym zdarzeniem.

Daniel Obajtek posiada poświadczenie bezpieczeństwa, upoważniające do dostępu do informacji niejawnych oznaczonych klauzulą „Poufne”, wydane w dniu 16 września 2019 r. na podstawie przeprowadzonego postępowania sprawdzającego, a więc prawie dwa lata przed tragiczną śmiercią Michała M. Brak jest zatem faktycznych podstaw do łączenia tragicznej śmierci Michała M. z osobą Daniela Obajtka.

Artykuł „Gazety Wyborczej”, wskazujący na rzekomy związek śmierci oficera ABW z informacjami dotyczącymi Daniela Obajtka, jest celową, kolejną manipulacją, opartą o wyimaginowane tezy, które dezinformują i wprowadzają w błąd opinię publiczną.

Dziennikarz „Gazety Wyborczej” w haniebny sposób wykorzystuje fakt tragicznej śmierci Michała M., de facto bezczeszcząc pamięć o Nim, a jednocześnie narusza dobre imię ABW i jej funkcjonariuszy. W związku z powyższym Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego po raz kolejny skieruje wniosek o nakazanie opublikowania sprostowania nieprawdziwych informacji podawanych przez „Gazetę Wyborczą”.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}