Pacyfikacja Wąwolnicy. Wystawa CBA [GALERIA]
02.04.2020
Centralne Biuro Antykorupcyjne prezentuje wystawę poświęconą lokalnym społecznościom wspierającym Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego, których symbolem jest miejscowość Wąwolnica w woj. lubelskim, spalona przez komunistów w maju 1946 r.
Znajdująca się przed siedzibą główną CBA w Warszawie wystawa upamiętnia tragiczne wydarzenia z 2 maja 1946 r. Tego dnia, ok. godz. 13.00, w poszukiwaniu Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego do Wąwolnicy przyjechało ponad 20 funkcjonariuszy grupy operacyjnej Milicji Obywatelskiej, którzy przy wsparciu funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa i Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego z premedytacją podpalali domostwa.
Pacyfikacja Wąwolnicy dotknęła 197 rodzin. Spłonęło 101 domów i setki budynków gospodarczych. W płomieniach zginęły co najmniej dwie osoby oraz setki zwierząt.
W kolejnych latach komuniści starali się zniszczyć pamięć o pacyfikacji Wąwolnicy - mieszkańcy wsi byli represjonowani przez cały okres PRL, a zdarzenia z 1946 r. okryła zmowa milczenia.
Wystawa CBA stała się okazją do nawiązania współpracy z mieszkańcami Wąwolnicy. Pojawił także pomysł, by w przyszłości wystawę prezentować w innych miejscach, m.in. na uniwersytetach, w miastach, w których siedziby mają Delegatury CBA, oraz w mniejszych miejscowościach, w których działają grupy pielęgnujące pamięć o Żołnierzach Wyklętych.
(Fot. Archiwum Ann Vachon. Aut. John Vachon)