W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przede wszystkim zapobiegać

„Dążymy do wypracowania najlepszych praktyk, które pozwolą zapobiec i ewentualnie odpowiednio zareagować na zdarzenie o charakterze terrorystycznym” – mówi Dyrektor Centrum Prewencji Terrorystycznej ABW.

Fot. CPE.gov.pl

Do dziś przeszkoliliśmy ponad 3600 przedstawicieli organów administracji rządowej i jednostek przez nie nadzorowanych, służb porządku publicznego czy uniwersytetów. Szkolenia są prowadzone przez ekspertów Centrum, będący funkcjonariuszami ABW z wieloletnim stażem – mówi dr Anna Kańciak-Kulińska – Dyrektor Centrum Prewencji Terrorystycznej ABW w wywiadzie dla magazynu Centrum Projektów Europejskich „w Centrum”.

Pytana o główne zadania CPT Dyrektor Centrum wyjaśnia, że „zadaniem Centrum jest podniesienie świadomości obywateli RP w obszarze prewencji terrorystycznej”. „W praktyce oznacza to szkolenia, warsztaty, konferencje, konsultacje z przedstawicielami administracji publicznej, sektora prywatnego, podmiotów naukowych oraz partnerów zagranicznych” – dodaje.

Dyrektor CPT wskazuje również na międzynarodowy charakter działań Centrum. „Jesteśmy również aktywni w pracach gremiów międzynarodowych, m.in. Unii Europejskiej i ONZ, a także utrzymujemy bieżące kontakty z innymi służbami oraz centrami antyterrorystycznymi w Europie i na świecie” – zaznacza.

Opisując w jaki sposób CPT realizuje nałożone na tę jednostkę zadania dr Kańciak-Kulińska informuje: „Przede wszystkim poprzez szkolenia. Są one prowadzone przez Centrum na dwa sposoby. Po pierwsze eksperci Centrum, będący funkcjonariuszami ABW z wieloletnim stażem, prowadzą szkolenia dla zainteresowanych organów administracji rządowej i jednostek przez nie nadzorowanych, służb porządku publicznego czy uniwersytetów. Do dziś przeszkoliliśmy łącznie 3600 przedstawicieli tych instytucji”.

Jednocześnie wskazuje, że CPT będzie realizowało również szkolenia w ramach projektu współfinansowanego z funduszy zewnętrznych oraz w formie e-learningowej. „Drugim filarem pracy szkoleniowej CPT ABW są szkolenia współfinansowane z funduszy zewnętrznych, czego najlepszym przykładem jest projekt PO WER, który realizujemy za pośrednictwem Centrum Projektów Europejskich. To przedsięwzięcie zakłada objęcie 1900 pracowników administracji państwowej szkoleniami stacjonarnymi. Natomiast za pomocą portalu e-learningowego chcielibyśmy dotrzeć do wszystkich funkcjonariuszy i pracowników administracji publicznej w Polsce” – informuje dr Kańciak-Kulińska.

Dyrektor CPT wskazuje na znaczenie działań prewencyjnych w zwalczaniu zagrożeń terrorystycznych. „Dążymy do wypracowania najlepszych praktyk, które pozwolą zapobiec i ewentualnie odpowiednio zareagować na zdarzenie o charakterze terrorystycznym” – tłumaczy Anna Kańciak-Kulińska.

Więcej informacji na stronach CPT ABW.

{"register":{"columns":[]}}