Przestępczość gospodarcza na celowniku służb
W wyniku prowadzonych przez służby specjalne śledztw gospodarczych wykryto w 2020 roku przestępstwa skutkujące stratami Skarbu Państwa szacowanymi na ponad 20 mld złotych. Działania CBA i ABW pozwoliły na zatrzymanie ponad 1100 osób podejrzanych o przestępstwa gospodarcze.
W 2020 roku w ramach prowadzonych działań dochodzeniowo-śledczych ABW i CBA tropiły m.in. sprawców przestępstw: skutkujących stratami w mieniu samorządowym, związanych z wyłudzaniem podatku VAT i podatku akcyzowego, związanych z wyłudzeniami funduszy unijnych, a także skutkujących stratami spółek Skarbu Państwa. W wyniku działań prowadzonych przez CBA udało się wykryć przestępstwa, które doprowadziły do strat Skarbu Państwa na sumę niemal 7 mld złotych. Działania ABW pozwoliły zidentyfikować mechanizmy przestępcze, które doprowadziły do ponad 13 mld złotych strat w majątku publicznym.
Służby specjalne nie tylko coraz skuteczniej ścigają sprawców, ale również coraz częściej udaremniają wyłudzanie podatków. W 2020 roku działania CBA uchroniły Skarb Państwa przed utratą blisko 175 mln zł z tytułu wyłudzeń skarbowych. CBA udało się także zabezpieczyć mienie o wartości ponad 476 mln zł. Kwoty te w zdecydowanej większości dotyczą przestępstw związanych z wyłudzeniami podatku VAT.
Aktywne działania przeciwko przestępczości gospodarczej prowadziła także ABW. W okresie od stycznia do grudnia 2020 r. funkcjonariusze ABW prowadzili 165 postępowań przygotowawczych związanych z przestępczością gospodarczą.
Przestępczość gospodarcza powoduje gigantyczne straty Skarbu Państwa, dlatego jej zwalczanie pozostaje jednym z priorytetów służb specjalnych. Jak widać, nawet w trudnych warunkach pandemicznych, z którymi zmaga się Polska, służby specjalne działały aktywnie, skutecznie identyfikując przestępstwa wymierzone w majątek publiczny.
Rzecznik Prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych