W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rosyjski terror przeciwko Ukrainie

30.06.2022

Nasilające się w ostatnich dniach ataki rakietowe i ostrzały artyleryjskie sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej, wymierzone w obiekty cywilne, są celowe i bezpośrednio związane z realizacją strategicznych celów Rosji wobec Ukrainy.

Fot. arch.

Uderzenia są prowadzone w miasta, które w ostatnich tygodniach rozpoczęły powolny powrót do normalności – przywracano działalność firm, świadczenie usług i prace instytucji kultury. Co ważniejsze, do miast tych coraz częściej wracali uchodźcy, którzy wyjechali na zachód Ukrainy lub do krajów UE/NATO. Obecne ataki mają na celu terroryzowanie i zastraszanie ludności cywilnej, ale także zahamowanie tych korzystnych dla Ukrainy procesów. Rosja chce uniemożliwić odbudowę na poziomie infrastrukturalnym, gospodarczym i demograficznym. W sposób szczególny dotyczy to Kijowa – głównego symbolicznego rywala Moskwy na obszarze posowieckim i w świecie prawosławnym, oraz Charkowa – najważniejszego miasta lewobrzeżnej Ukrainy.

Jednocześnie Rosja kontynuuje rabunek okupowanych terytoriów Ukrainy. Coraz więcej doniesień wskazuje, że zboże ukradzione ze składów południowej Ukrainy trafia do syryjskiego reżimu i jego sojuszników. Nielegalne transakcje na rynku międzynarodowym dotyczą również zrabowanej stali i wyrobów metalurgicznych, węgla, koksu, a nawet złomu. Wywózce podlegają również maszyny i środki transportu.

Potwierdzają się również doniesienia o wykorzystywaniu przez Moskwę grup najemniczych, w tym niesławnej Grupy Wagnera, do nielegalnego pozyskiwania najbardziej wartościowych surowców, w tym złota i diamentów. Sprzedaż tych surowców pozwala finansować aktywność rosyjskich najemników na Ukrainie, w Syrii, Libii oraz krajach Sahelu.

W kolejnych tygodniach należy spodziewać się kontynuowania przez Rosję szantażu wobec Zachodu, w tym z wykorzystaniem kwestii energetycznych, handlu żywnością i nielegalnej migracji. Działania te mają bowiem zdestabilizować obszar Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, a następnie wywołać problemy na Bałkanach i w krajach Europy Południowej. Aktywności tej będzie towarzyszyć zwiększone ryzyko rosyjskich działań dezinformacyjnych i cyberataków.

Rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych

{"register":{"columns":[]}}