W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rosyjskie ślady w Burkina Faso

07.10.2022

Rosja poszerza swoje wpływy w Afryce w celu realizacji globalnych ambicji politycznych oraz w poszukiwaniu korzyści ekonomicznych. Kontynent afrykański staje się dla Moskwy również polem do walki z Zachodem. Angażując się w lokalne konflikty, Rosja podsyca antyzachodnie nastroje, destabilizuje region i prowadzi działania na rzecz uzależnienia go od siebie m.in. w wymiarze bezpieczeństwa i gospodarki.

Zamieszki w Burkina Faso

Do grona krajów pozostających w orbicie wpływów Rosji w Afryce – tj.: Mali, Nigru, Sudanu, Republiki Środkowoafrykańskiej czy Mozambiku, dołącza  borykające się z narastającym kryzysem i problemami wewnętrznymi Burkina Faso.

Brak poczucia bezpieczeństwa, fatalna sytuacja gospodarcza, niestabilne rządy, postępujące ubożenie społeczeństwa oraz antyfrancuskie nastroje podsycane przez rosyjską propagandę doprowadziły do kolejnego w ciągu kilku miesięcy wojskowego zamachu stanu w tym kraju.

Sytuacja w słynącym z dużej aktywności dżihadystów Burkina Faso jest problemem dla całej Afryki Zachodniej. Nowe władze kraju zapowiadają walkę z zagrożeniem terrorystycznym ze strony grup operujących z terytorium Burkina Faso, a pomóc im w tym mają najemnicy z Grupy Wagnera. Rosja i Turcja są wymieniane jako przyszli partnerzy władz w Wagadugu mający stanowić przeciwwagę dla dominujących dotychczas wpływów francuskich. Wraz ze zmianą na szczytach władzy do głosu doszły środowiska zwolenników wzrostu wpływów rosyjskich żądający wycofania sił francuskich z Burkina Faso i zastąpienia ich najemnikami z Grupy Wagnera. Zasoby bogactw naturalnych kraju, które są aktualnie głównym źródłem finansowania terrorystów, mogą stanowić zachętę do ekspansji ludzi Prigożyna na tym terenie.

Podobnie jak miało to miejsce w innych krajach regionu, prorosyjskie nastroje podsycane są przez działania aktywnych w Afryce rosyjskich agentów wpływu, jak i internetowych trolli obecnych w środkach komunikacji wirtualnej szerzących kremlowską propagandę.

Realizacji rosyjskich interesów w Burkina Faso sprzyjają ponadto podmioty powiązane bezpośrednio z Moskwą, tj.: prężnie działający konsulat honorowy Federacji czy też Stowarzyszenie Byłych Studentów i Stypendystów Związku Radzieckiego, którego członkami są akademicy i oficerowie sił zbrojnych. Prorosyjską działalność podejmują także organizacje pozarządowe określające się jako panafrykańskie np.: Koalicja Patriotów Afrykańskich w Burkina Faso. Wspierają one m.in. pomysł zaangażowania najemników Grupy Wagnera do walki z występującym w kraju zagrożeniem ze strony terrorystów. Antyzachodnią, antyfrancuską i prorosyjską postawą odznaczają się również rosnące w siłę lokalne stowarzyszenia wyznawców radykalnego nurtu islamu – wahabizmu.

Pojawienie się najemników z Grupy Wagnera w kolejnym afrykańskim kraju doprowadzi do pogłębienia kryzysu władzy, bezpieczeństwa i dalszej destabilizacji regionu. W nieformalny sposób Rosja podporządkowuje sobie kolejne terytoria Czarnego Lądu, budując swoje zaplecze militarne i polityczne, oraz czerpie zyski z bogatych złóż naturalnych surowców, niwelując w ten sposób skutki sankcji nałożonych na nią przez Zachód. Osiąganie powyższych celów jest możliwe dzięki szeroko zakrojonym działaniom propagandowym moskiewskiego reżimu w Afryce.

Stanisław Żaryn
Pełnomocnik rządu do spraw bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP

{"register":{"columns":[]}}