W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Śledztwo na podstawie ustaleń SKW

06.04.2021

Cztery osoby usłyszały zarzuty dotyczące wpływania na procedurę przetargową dot. okrętu „Ratownik”. Materiały, na podstawie których wszczęto śledztwo, zgromadziła SKW.

Fot. SKW

Trzech oficerów i wiceprezes zarządu stoczni usłyszało zarzuty związane z ustawieniem przetargów na okręt ratowniczy o wartości niemal 1,5 mln złotych. Śledztwo wszczęto na podstawie materiałów zgromadzonych przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego.

Zgodnie z ustawowymi kompetencjami Służba Kontrwywiadu Wojskowego realizuje czynności mające na celu udaremnianie działań wpływających negatywnie na utrzymanie potencjału bojowego Sił Zbrojnych RP. W sposób szczególny SKW monitoruje kluczowe programy modernizacyjne Wojska Polskiego. W ramach wykonywania ustawowych obowiązków SKW uzyskała materiały wskazujące na możliwość działań sprzecznych z prawem przy okazji przetargu realizowanego na rzecz Sił Zbrojnych. W związku ze zgromadzonym materiałem Służba przekazała dokumentację do prokuratury.

Na podstawie zgromadzonych dowodów wszczęto śledztwo, które nadzoruje Wydział do Spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie. W wyniku działań prokuratury zarzuty usłyszało trzech oficerów i wiceprezes zarządu stoczni. Są podejrzani o ustawianie przetargu na okręt ratowniczy. Wartość zamówienia wynosi niemal 1,5 mln złotych.

Ustalenia śledztwa wskazują, że podejrzani oficerowie Wojska Polskiego przekroczyli uprawnienia działając na rzecz jednej ze stoczni biorących udział w postępowaniu przetargowym na okręt „Ratownik”. Wojskowi, już po zamknięciu postępowania przetargowego, podmienili dokument w ofercie złożonej wcześniej przez jedną ze stoczni. Materiał zgromadzony w toku śledztwa wskazuje, że pierwotnie oferta złożona przez ww. podmiot nie spełniała wymogów specyfikacji.

W konsekwencji szereg zarzutów usłyszeli oficerowie zasiadający w Komisji Przetargowej, pracownik spółki zbrojeniowej oraz wiceprezes zarządu stoczni remontowej.

Postępowanie w tej sprawie zostało wszczęte na podstawie materiałów uzyskanych przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego, a prowadzenie śledztwa Prokuratura Okręgowa w Warszawie powierzyła Komendzie Głównej Żandarmerii Wojskowej.

Rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych

{"register":{"columns":[]}}