Śledztwo na podstawie ustaleń SKW
06.04.2021
Cztery osoby usłyszały zarzuty dotyczące wpływania na procedurę przetargową dot. okrętu „Ratownik”. Materiały, na podstawie których wszczęto śledztwo, zgromadziła SKW.
Trzech oficerów i wiceprezes zarządu stoczni usłyszało zarzuty związane z ustawieniem przetargów na okręt ratowniczy o wartości niemal 1,5 mln złotych. Śledztwo wszczęto na podstawie materiałów zgromadzonych przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego.
Zgodnie z ustawowymi kompetencjami Służba Kontrwywiadu Wojskowego realizuje czynności mające na celu udaremnianie działań wpływających negatywnie na utrzymanie potencjału bojowego Sił Zbrojnych RP. W sposób szczególny SKW monitoruje kluczowe programy modernizacyjne Wojska Polskiego. W ramach wykonywania ustawowych obowiązków SKW uzyskała materiały wskazujące na możliwość działań sprzecznych z prawem przy okazji przetargu realizowanego na rzecz Sił Zbrojnych. W związku ze zgromadzonym materiałem Służba przekazała dokumentację do prokuratury.
Na podstawie zgromadzonych dowodów wszczęto śledztwo, które nadzoruje Wydział do Spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie. W wyniku działań prokuratury zarzuty usłyszało trzech oficerów i wiceprezes zarządu stoczni. Są podejrzani o ustawianie przetargu na okręt ratowniczy. Wartość zamówienia wynosi niemal 1,5 mln złotych.
Ustalenia śledztwa wskazują, że podejrzani oficerowie Wojska Polskiego przekroczyli uprawnienia działając na rzecz jednej ze stoczni biorących udział w postępowaniu przetargowym na okręt „Ratownik”. Wojskowi, już po zamknięciu postępowania przetargowego, podmienili dokument w ofercie złożonej wcześniej przez jedną ze stoczni. Materiał zgromadzony w toku śledztwa wskazuje, że pierwotnie oferta złożona przez ww. podmiot nie spełniała wymogów specyfikacji.
W konsekwencji szereg zarzutów usłyszeli oficerowie zasiadający w Komisji Przetargowej, pracownik spółki zbrojeniowej oraz wiceprezes zarządu stoczni remontowej.
Postępowanie w tej sprawie zostało wszczęte na podstawie materiałów uzyskanych przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego, a prowadzenie śledztwa Prokuratura Okręgowa w Warszawie powierzyła Komendzie Głównej Żandarmerii Wojskowej.
Rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych