W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Służby specjalne uczciły pamięć o Żołnierzach Wyklętych

06.03.2020

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych służby specjalne, jak co roku, poprzez różnego rodzaju inicjatywy i wydarzenia uczciły pamięć o bohaterach podziemia antykomunistycznego.

Fot. SKW

Delegacje służb uczestniczyły m.in. w uroczystych obchodach, które odbyły się w powstającym Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, w dawnym więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie.

Wraz z Ministrem-Członkiem Rady Ministrów Mariuszem Kamińskim, Koordynatorem Służb Specjalnych, podczas uroczystości zorganizowanej przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego, przedstawiciele służb złożyli również wieńce przed tablicami pamiątkowymi na budynku, w którym mieścił się Główny Zarząd Informacji WP (GZI WP), oddając w ten sposób hołd ofiarom komunistycznych represji. W obchodach uczestniczył ppłk Stefan Pastewka, kombatant Armii Krajowej, represjonowany przez Informację Wojskową w latach powojennych. Towarzyszył on uczestnikom uroczystości podczas zwiedzania Izby Pamięci Ofiar Terroru Komunistycznego w WP, utworzonej w dawnej katowni stalinowskiej, gdzie przez kilka miesięcy był więziony i torturowany.

W siedzibie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego prezentowana jest wystawa pt. „Uwolnić więźniów”, która obrazuje historię wyzwolenia więźniów z obozów, aresztów i więzień przez żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz formacji niepodległościowych biorących udział w antykomunistycznym powstaniu w Polsce w latach 1944-1953. Wystawa ta przybliża funkcjonariuszom ABW niezwykle ważne, często nieznane historie  mające związek z Żołnierzami Wyklętymi. Ponadto na budynku ABW od strony ul. Rakowieckiej umieszczony został baner z hasłem „Bóg, Honor, Ojczyzna”, które nierozłącznie związane jest z historią polskiego podziemia niepodległościowego. Na plakacie widnieją także wizerunki Żołnierzy Niezłomnych.

Agencja Wywiadu po raz kolejny zorganizowała, pod patronatem Ministra Koordynatora Służb Specjalnych, Bieg Służb Specjalnych Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. W czasie tego wydarzenia Agencja dba o uroczyste i godne upamiętnienie żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, a także popularyzuje wiedzę na temat Żołnierzy Niezłomnych wśród funkcjonariuszy. Jak co roku tę formę upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych wybrało setki funkcjonariuszy.  

Przed siedzibą Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Warszawie, od strony Al. Szucha, przygotowano wystawę poświęconą lokalnym społecznościom wspierającym Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego, których symbolem jest miejscowość Wąwolnica, spalona przez MO, UB i KBW w maju 1946 r. Przy tej okazji nawiązano współpracę z mieszkańcami Wąwolnicy, która umożliwi wypożyczenie wystawy CBA do Wąwolnicy w rocznicę pacyfikacji tej miejscowości, tj. 2 maja.

Jednocześnie warto podkreślić, że dobiega końca przygotowanie przez CBA okolicznościowego albumu, z unikatową ikonografią, opisującego zbrodnie na Narodzie Polskim, w tym na członkach Podziemia Niepodległościowego. Publikacja CBA opisuje nie tylko sadyzm niemieckich i sowieckich okupantów wobec ludności cywilnej, ludobójstwo na polskich oficerach w Katyniu czy metodyczne dławienie powojennej Drugiej Konspiracji, ale także przybliża metody modelowania społeczeństwa poprzez organizację instytucji nauki i kultury, architekturę oraz planowanie przestrzenne.

Uroczyste obchody odbyły się również w Centrali Służby Wywiadu Wojskowego. Podczas uroczystości odczytano list Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Dodatkowo w siedzibie Służby Kontrwywiadu Wojskowego odbył się okolicznościowy wykład poświęcony Żołnierzom Niezłomnym. Warto również przypomnieć, że SKW prowadzi Izbę Pamięci Ofiar Terroru Komunistycznego w Wojsku Polskim w latach powojennych. Izba znajduje się w budynku przy ulicy Wojciecha Oczki i Tytusa Chałubińskiego, gdzie mieściła się siedziba Głównego Zarządu Informacji WP. Informacja Wojskowa, jak powszechnie nazywano tę służbę, została utworzona w 1944 r. w ZSRR i, zorganizowana na wzór sowieckich organów kontrwywiadu wojskowego "Smiersz”, przejęła też ich kadry oraz zbrodnicze metody działania. Wraz z Ministerstwem Bezpieczeństwa Publicznego wzięła czynny udział w walce z powojennym podziemiem niepodległościowym i  była narzędziem terroru komunistycznego w kraju. Izbę Pamięci Ofiar Terroru Komunistycznego w Wojsku Polskim można zwiedzać po uprzednim umówieniu się.

Ważną okazją do uczczenia Żołnierzy Wyklętych przez delegacje służb specjalnych były także uroczystości na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Rzecznik Prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych

 

{"register":{"columns":[]}}