Sygnaliści w służbach specjalnych – informacja
23.12.2024
Właściwym organem do przyjęcia zgłoszenia zewnętrznego dotyczącego naruszenia prawa przez służby specjalne, zgodnie z art. 5 ust. 4 ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów, jest Minister – Koordynator Służb Specjalnych.
Zachęcamy, aby w pierwszej kolejności skorzystać z istniejących w służbach specjalnych procedur zgłoszeń wewnętrznych, w sytuacji gdy naruszeniu prawa można skutecznie zaradzić w ramach tych procedur, a nie zachodzi ryzyko działań odwetowych.
W przypadku chęci złożenia zgłoszenia zewnętrznego zachęcamy do skorzystania z poniższego formularza elektronicznego:
https://formularz.sygnalistakprm.gov.pl
Szczegółowe informacje na temat zgłoszeń zewnętrznych dotyczących naruszeń prawa w służbach specjalnych znajdą Państwo w Procedurze zgłoszeń zewnętrznych oraz podejmowania działań następczych:
Załącznik do zarządzenia - Procedura zgłoszeń zewnętrznych oraz podejmowania działań następczych
Załącznik do procedury - formularz zewnętrznego zgłoszenia naruszenia prawa
Szczegółowe regulacje dotyczące zgłoszeń zewnętrznych, a także zakres przedmiotowy spraw, których mogą dotyczyć zgłoszenia i warunki objęcia sygnalisty ochroną, znajdują się w ustawie z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów:
Mając na względzie obowiązek wynikający z art. 48 ust. 1 pkt 9 ustawy o ochronie sygnalistów poniżej przedstawiamy informację o warunkach, na jakich sygnalista jest chroniony przed ponoszeniem odpowiedzialności za naruszenie poufności:
- Dokonanie zgłoszenia lub ujawnienia publicznego nie może stanowić podstawy odpowiedzialności, w tym odpowiedzialności dyscyplinarnej lub odpowiedzialności za szkodę z tytułu naruszenia praw innych osób lub obowiązków określonych w przepisach prawa, w szczególności w przedmiocie zniesławienia, naruszenia dóbr osobistych, praw autorskich, ochrony danych osobowych oraz obowiązku zachowania tajemnicy, w tym tajemnicy przedsiębiorstwa, z uwzględnieniem art. 5 ustawy, pod warunkiem że sygnalista miał uzasadnione podstawy sądzić, że zgłoszenie jest niezbędne do ujawnienia naruszenia prawa zgodnie z ustawą.
- W przypadku wszczęcia postępowania prawnego dotyczącego odpowiedzialności, o której mowa w ust. 1, sygnalista może wystąpić o umorzenie takiego postępowania.
- Uzyskanie informacji będących przedmiotem zgłoszenia lub dostęp do takich informacji nie mogą stanowić podstawy odpowiedzialności, pod warunkiem że takie uzyskanie lub taki dostęp nie stanowią czynu zabronionego.
W przypadku, gdy Państwa zgłoszenie nie dotyczy zdarzeń objętych procedurą zgłoszeń zewnętrznych, rozpatrywanych przez Ministra – Koordynatora Służb Specjalnych, istnieje możliwość kontaktu z Rzecznikiem Praw Obywatelskich:
Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich
al. Solidarności 77
00-090 Warszawa