Szef SKW: Rośnie znaczenie CEK NATO
22.04.2021
Centrum Eksperckie Kontrwywiadu NATO jako ośrodek ekspercki ma charakter unikatowy, a jego znaczenie w NATO cały czas rośnie – ocenia szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. Maciej Materka. Szef SKW odniósł się również do wyzwań, jakie stoją przed Polską m.in. w kontekście napiętej sytuacji na Wschodzie.
Centrum Eksperckie Kontrwywiadu NATO, które w 2017 r. uzyskało akredytację Rady Północnoatlantyckiej, powstało z inicjatywy Polski i Słowacji – przy udziale Chorwacji, Czech, Litwy, Niemiec, Rumunii, Słowenii, Węgier i Włoch. Misją Centrum jest zwiększenie zdolności Sojuszu Północnoatlantyckiego do przeciwdziałania aktywności obcych służb wywiadowczych o różnym charakterze.
W rozmowie z „Gazetą Polską” szef SKW gen. Maciej Materka podkreślił, że w funkcjonowanie CEK NATO angażują się kolejne państwa.
- W styczniu 2019 roku do CEK-u przystąpiły Stany Zjednoczone, a jeden z amerykańskich oficerów objął w nim bardzo ważne stanowisko.
Co więcej, w siedzibie Centrum w Krakowie powstał dokument opisujący procedury kontrwywiadowcze NATO.
- To swoista instrukcja działań Sojuszu, która po ratyfikacji zaczęła być wdrażana przez państwa członkowskie – wyjaśnia szef SKW.
Obecnie do najważniejszych działań CEK należy prowadzenie szkoleń dla krajów NATO w zakresie kontrwywiadu.
Gen. Maciej Materka mówił również o zadaniach SKW polegających na osłanianiu procesu rozbudowy polskiej armii.
- Na wschodzie Polski, niedaleko granicy z Białorusią i Rosją, powstaje nowa dywizja. Obserwujemy w tym zakresie wzmożoną działalność obcych służb specjalnych. Nasi sąsiedzi ze Wschodu nie są zainteresowani, aby w sposób sprawny i szybki powstawały te nowe polskie jednostki.
Podkreślił, że SKW rozpoznaje i uczestniczy w zwalczaniu każdej działalności wywiadowczej, która szkodzi interesom RP.
- Nie miejmy złudzeń. Polska armia jest atrakcyjna dla obcych służb, bo prowadzi dynamiczną modernizację i rozbudowę struktur. Nasza wschodnia granica jest jednocześnie wschodnią granicą NATO. Na terenie Polski regularnie odbywają się ćwiczenia z udziałem naszych sojuszników. To naturalne pole do działań obcych służb specjalnych, a przecież lista naszych głównych przeciwników jest powszechnie znana. Wywiady obcych państw nie mają jednak w Polsce łatwo. Ciężko pracujemy, aby skutecznie neutralizować podejmowane przez nie działania – zapewnia szef SKW.
Źródło: „Gazeta Polska”