Ukraińska ofensywa
15.09.2022
Trwają ofensywne działania Ukrainy obliczone na wyparcie Rosjan z okupowanych terenów. Kijów liczy na dokonanie przełamania na polu walki.
29 sierpnia br. na południu Ukrainy rozpoczęła się kontrofensywa ukierunkowana na wyparcie pododdziałów Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, znajdujących się na prawym brzegu Dniepru. Siły Zbrojne Ukrainy prowadzą ograniczone działania zaczepne na zachodnim brzegu Dniepru. Obecne działania stanowią element długoterminowego planu, który zakłada systematyczne atakowanie rosyjskiego systemu logistycznego na południu Ukrainy oraz wiązanie sił dyslokowanych na zachód od Dniepru.
Ukraińska kontrofensywa w północno-wschodniej części kraju doprowadziła do zajęcia niemal całego obwodu charkowskiego. Obecnie linia frontu ustabilizowała się na linii rzek Oskił oraz Siewierski Doniec. Część obwodu charkowskiego została opuszczona przez Rosjan bez walki. Ucieczka z zajmowanych pozycji uniemożliwiła jednak Kijowowi zamknięcie w okrążeniu dużych zgrupowań rosyjskich.
Kolejnym istotnym sukcesem Kijowa jest zajecie m. Izjum – dotychczas jedynego przyczółku rosyjskiego na rzece Siewierski Doniec na północy Donbasu. Znacząco poprawia to sytuację sił ukraińskich broniących rejonu Słowiańsk-Kramatorsk. Dodatkowo siły ukraińskie zdołały poczynić postępy w północno-zachodniej części obwodu chersońskiego, zajmując pozycje położone m.in. w pobliżu Archanielska (miejscowość ta wciąż jednak znajduje się pod rosyjską kontrolą).
Analiza dotychczasowych działań ukraińskich wskazuje, że w rzeczywistości dowództwo w Kijowie wciąż realizuje długoterminową koncepcję SZ Ukrainy. Zakłada ona systematyczne atakowanie rosyjskiego systemu logistycznego na południu Ukrainy (poprzez niszczenie węzłów drogowych i kolejowych, mostów oraz składów amunicji) oraz wiązanie walką sił dyslokowanych na prawym brzegu Dniepru. Obecnie dowództwo w Kijowie przeszło do bardziej agresywnych działań, które mają zmusić stronę rosyjską do wprowadzenia do walki odwodów. Intensyfikacja działań zbrojnych oraz redyslokacja dodatkowych pododdziałów na zachodni brzeg Dniepru ma doprowadzić do dalszego zwiększenia zużycia przez Rosjan środków bojowych i materiałowych. W połączeniu z systematycznie spadającą wydajnością rosyjskiego systemu logistycznego ma to doprowadzić do załamania się zdolności SZ FR do realizacji zadań.
Kontrofensywa ma stanowić jasny sygnał, że Rosja nie zdoła przeprowadzić referendum w Chersoniu i formalnie oderwać tego rejonu od Ukrainy, ponieważ nie posiada nad nim pełnej kontroli.